| Madalina9111 a întrebat:

Stie cineva cum as putea scapă de o infecție?
Am un piercing in nas de 2 luni și mi-a ieșit ca un fel de aluniță in jurul piercing ului. Este rosu. Il tot spăl cu apa și sare dar nu mai dispare de acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa scoti piercingul din nas imediat si sa mergi al medic, ca sa-ti curete infectia locala si sa-ti dea un antibiotic oral.
daca infectia este deja avansata, probabil iti va afce si antibiotic local, pentru a actiona cat mai rapid inainte ca infectai sa urce spre ochi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu, dar eu cred că ai facut una din cele mai mari greșeli cănd ai hotărât să aplici apă cu sare, fiindcă riști să nu ți se mai inchidă niciodată, natural, decât prin cauterizare, la medic dermatolog, eventual, la chirurg plastician.
Sarea a mâncat, adică a săpat adânc in rana deja existentă și a adâncit-o...
Trebuia să renunti la piercing-ul acela imediat, dacă ai văzut că ești alergic la materialul respectiv (nichel, argint sau ce o fi). În locul tău, il înlăturam, spălam cu apă și săpun, clătit și dezinfectat cu apă oxigenată și lăsam să se vindece de la sine...
Acum, s-ar putea să ai nevoie de un antibiotic prescris de un medic și o consultatie, să se uite și să vadă ce e pe acolo... Sper să fii un norocos!