| Lalal66 a întrebat:

Stie cineva cum scap de ipohondrie? Imi face numai rau stresul. Stresul imi provoaca stari de greata si ma gandesc la cele mai urate scenarii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Scapi daca iei vreo 4-6 luni seroxat de la medicul psihiatru, la psiholog poate fi mai complicat că îți va spune ceva ce știi și tu. Un om cu ipohondrie și dacă ii vor confirma 10 medici că nu are nimic tot de va duce la alții fiind convinși că cei 10 ar greși cu ceva,fiind slabi pregătiți sau pentru a-și căuta acea confirmare fictivă de care e sigur ca s-ar confrunta!
Tu deja știi ce se petrece cu tine dar subconștientul îți transmite altceva,așa că psihologul nu te va ajuta in aceeași măsură în care te va ajuta un medic psihiatru! Am dat ca exemplu seroxat,medicul va decide ce tratament ți se potrivește,dar eu zic că ai nevoie de anxiolitic și,medicul exact un anxiolitic îți va da nu sedative sau ceva puternic,care sa te destabilizeze.
La mine a început exact cu aceeași problema,eram ipohondru,apoi anxietatea s-o agravat rău până am ajuns la agorafobie ( sa nu mai pot ieși),la mine e un caz nefericit,tu vei scăpa ușor de problema cu care te confrunți chiar și la un psiholog bun,dar trebuie sa rezonezi cu el, altfel vei da multi bani și vei rămâne cu aceeași problema.
Noi degeaba îți dăm sfaturi că,, ipohondria,, va căuta mereu o confirmare cum că, ai avea boala cutare!
Cu cât amâni cu atât îți va fi mai dificil sa o tratezi/vindeci, problema ta se vindeca 100%
Eu am scăpat de ipohondrie in schimb de fobie sociala și agorafobie încă nu, așa că îți urez succes și multă sănătate și pozitivitate.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mindfulness):

Stresul cu exerciții fizice îl combați cel mai eficient, sport, jogging ( alergat în aer liber face minuni)

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Prin psihoterapie cu un psiholog +tratament medical psihiatric cu anxiolitice/antidepresive care ajuta la anxietate etc in mod teoretic. Ipohondria e bazată pe anxietate.Iti recomand cartea Terapia cognitiv -comportamentala de Stephen Briers și cartea Terapia bunei dispoziții de David D. Burns in care se vorbește despre anxietate, depresie, stres și cum le poți vindeca sau ameliora macar prin terapia cognitiv comportamentala.Sanatate!

| randomuser009 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si in mod practic, deoarece in practica nu se baga medicamente, decat dupa testare pe oameni si sobolani(au alte animale).Se verifica, pe animale apoi oameni(comparat cu placebo), daca tu ai o boala, unde 10 la suta se vindeca prin placebo, si 50 la suta prin medicament, medicamentul practic vindeca(roblema e ca eficienta e prea mica, la multe boli, inca(, toate au trialuri cu placebo, si chiar cu alte medicamente pentru a li se vedea eficienta si efectele secundare.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK361016/ practic, daca 20 -40la suta s ar vindeca prin placebo, medicatia i ar vindeca si pe ei si ar fi 40-60 la uta, dar nu aia se pot vindeca fara medicamente, si raman 20 la suta, foart mic, daca te duci la a doua imagine, ele sunt in schimb bune la prevenirea recidivelor, numai 23 la suta au recidivat, cand la placebo:50.
La asta ma refeream: antidepresivele practic fac ceva, dar pe un numar prea limitat de pacienti, trebuie cmedicamente cu eficienta sporita, ne trebuie medicamente noi.

| Violleta2022 a răspuns:

De ipohondire poti scapa usor doar daca te focusezi pe ceva ce-ti tine mineta si mainile ocupate!
Ia-ti un job si focuseaza-te pe el, ca-n felul asta nu vei mai avea timp liber sa inventezi simptome si boli, pe care nu le ai in realitate.

| Sophieka a răspuns:

Fa meditatii ghidate...Gasesti gratuit pe Youtube sau daca cauti in intrebarile mele... Daca vrei cu adevarat, te vei pune pe treaba.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ai timp de scenarii? Ia o carte bună în mână și citește-o, fă-i un sport care-ți place, mergi afară la soare, aer curat, dormi suficient, bea și mănâncă sănătos, ai prieteni, vezi un film educativ, frumos, ajută-ți părinții și fii activă la tot! Mai ai bunici? Vizitează-i și ajută-i la munca zilnică și uită prostiile! Crezi ca acum 100 ani îți dădeau atâtea tablete (chimicale cu efecte adverse nenumărate), sfaturi și timp pierdut? Respectă-te și mai trage o fugă și pe la biserică; nu strică o discuție pură cu D-zeu! Numai bine!

| LisaJulie a răspuns:

Posibil sa citesti prea mult despre boli si sa fii anxioasa

| Cipi1212 a răspuns:

Gândește pozitiv