| Criss2017 a întrebat:

Stie cineva unde pot da gauri in urechile unei fetite de doua luni in Piatra Neamt? (Exclus spital)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

La medicul de familie.

| Panamax a răspuns:

Si ce vina are fetita?

| laSoledad a răspuns:

E evident prea mica sa-i dai gauri in urechi doar pentru moftul de a o vedea cu cercei. Pana si expresia "unde pot da gauri in urechile unei fetite" suna ca pixu'. Las-o naturala, e perfecta asa cum e. La noi romanii, e un concept atat de rau inradacinat si de meschin in mintea oamenilor de a le chinui viata bebelusilor cu asemenea idei vanitoase precum gauritul urechilor. "Ca altfel, n-ar mai arata a fata, dom'le!" Si pe mine m-au chinuit ai mei cu gauritul in urechi pentru cercei, incat am ajuns chiar la hemoragie si febra, chiar daca eram trecuta cu mult de 2 ani. Iar in cazul tau, nici nu s-a nascut copilul bine, ca tu arzi de nerabdare sa-i gauresti urechile. Las-o-n pace, nu-i mai chinui viata! Vai si-amar de parintii din Romania. Repede se grabesc sa-si gaureasca bebelusii si copii pentru cercei, insa pentru cauze cruciale precum vaccinurile, nu!

| Criss2017 explică (pentru laSoledad):

Draga, nu e un moft si se vede ca nu esti deloc bine informat/a gauri in urechile bebeluselor se dau inca din spital de la nastere nu pentru ca e un moft ci pentru ca nu simt o durere asa mare

| laSoledad a răspuns (pentru Criss2017):

Stimată, e un moft in sine actul de a gauri urechile bebelusilor pentru asemenea motive, indiferent ca se intampla in spitale sau in alte locuri. Este o activitate optionala si care poate fi foarte bine trecuta cu vederea, spre binele copilului. Ca doar spre binele copilului ai si pus intrebarea, in care esti reticenta in privinta spitalului.
Oricum, ironic este cum esti mai reticenta in privinta locului unde sa-i dai gaurile, decat in privinta actului in sine.

| StruțulSuprem a răspuns:

De ce ai găuri o ureche?

| laSoledad a răspuns (pentru StruțulSuprem):

Ca sa-i vada in creier. Din categoria "Foaie verde salcie, curge apa-n beci".

| gogu220 a răspuns (pentru laSoledad):

Ştiu că şi eu am un frate"n armată.

| laSoledad a răspuns (pentru gogu220):

Iar eu nu mai am 0 prieteni pe TPU de acum inainte.