| SnicK a întrebat:

Stintific sau Biologic (in fine), De ce avem dureri de burta? Adica ce ne declanseaza durerea aceasta si de ce? Si de ce ne doare doar atunci cand "iti merge burta" si nu si cand mergi la baie normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

In caz de diaree, se accentueaza peristaltismul intestinal, adica miscarile intestinului, acesta nu mai poate retine apa si continutul si apare diareea. Durerea este data, tot de miscarile spasmodice ale intestinului, si din cauza distensiei datorate balonarii.

1 răspuns:
| DeeDee a răspuns:

Pentru ca ai receptori ai durerii de-a lungul sistemului digestiv care reactioneaza la intinderi (gen acumulare de gaze sau de mancare digerata) sau la toxine (din mancare sau de la infectii). ce vrei sa spui cu "iti merge burta"?