| anonim_4396 a întrebat:

Stiti ceva leacuri babesti pentru durerile in gat? abia mai pot ingiti si mai si tusesc din plamanicrying nu vreau pastile as vrea sa scap de aceasta raceala fara a ma duce la doctor vreau leacuri babesti sau procedee inteligente in afara de gargarea cu sare care nu-si mai face efectulsad si lamaie nu am voie neverstraight face deci ceaiuri si ceva procedeewinking hai repede ca nu mai potcrying funda si vot.:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy leacurile babesti sunt pentru moment, eu am tras o saptamana cu gatul, nu puteam sa inghit, si mi se usca gatul din 5 in 5 min, am incercat tot ce era de incercat acasa, dar pana nu am sunat medicul de fam nu am reusit sa scap de durere... daca e microb, fara pastile nu scapi, eu am scapat cu augmentin...

| Zazu a răspuns:

Laptele si oul favorizeaza mucozitatea,nu este indicat.
Infuziile de menta iti irita si mai mult stomacul si gatul, din cauza uleiului esential mentolat.
Tocmai pentru ca ai reflux trebuie sa mergi la medic, daca iti faci un ceai de musetel diafragma se relaxeaza si vei avea arsuri din cauza refluxului.Cum o dai nu merge, tot medicul stie mai bine.

| Florennce a răspuns:

Buna! happy... Poti incerca ceaiul de tei, menta, musetele ...Stiu cum e sa iei medicamente la greu, pe mine una ma apuca groaza cand aud cuvantul "medicament " M-am saturat de eleno talking. Poti sa mai faci gargara cu sare chiar daca ai mai facut-o.

De asemenea poti lua de la farmacie niste bomboane mentolate, dar nu tantum verde, e bun si ala dar sunt niste bomboane pe baza de plante intr-un ambalaj portocaliu si cu siguranta sunt mai bune. Insa daca ai spus ca tusesti din plamani, ar trebui totusi sa te duci la spital, poti face pneumonie, sau altele.

Eu una am patit la fel si a trebuit sa fac injectii cu gentamicina, asa ca as fii preferat mai degraba sa ma duc mai repede si sa-mi dea niste medicamente. Sfatul meu, incearca cateva zile cu leacuri " babesti ".si daca starea ta ramane la fel sau daca faci febra, du-te neaparat la spital.
Cu siguranta e vreo infectie ce trebuie tratata cu antibiotice, deoarece sistemul tau imunitar e si foarte slabit in perioada asta! Insanatosire grabnica! O seara buna! happy kiss

| francesca89 a răspuns:

Un ceai cald cu miere din belsug.sanatate

| ღdeeღ a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca tine. mie mi-a dat bunica o cana de apa in care e multa sare si m-a pus sa fac galgara. daca repeti constant, va fi foarte eficient. nu te lasa batuta! Incearca. Chiar te va ajuta. Nu uita sa porti ceva la gat (esarfa calda, si sa o incalzesti imediat dupa ce ai simtit ca s-a racit) si sosete in picioare. Incearca sa mananci alimente care nu te zgarie pe gat. De asemenea, ar trebui sa bei ceai, cat poti tu de fierbinte si cu multa miere in el. Cel mai important: stai in pat la calduricawinking

Sper ca te-am ajutat! multa sanatate!

funda :*?

| ZvT a răspuns:

Azi mi-a trecut si mie, am baut un lapte fierbine, cu doua galbenusuri crude si miere de albine. E si foarte gustos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu ai voie lamaie? E de natura medicala sau e un moft? Lamaia ajuta mult in raceala, mai ales combinata cu miere.
Insa tie ti-ar trebui un medic, daca spui ca tusesti din plamani, asta ar putea indica ca ai pneumonie, iar netratata ca lumea poate da complicatii serioase, fiindca nu e de glumit cu ea!
Asa ca lasa leacurile babesti si ceaiurile, prezinta-te la medic, ca nu te mananca. Tot spre binele tau va fi.
Asa poti sa afli daca e cu adevarat vorba de gat sau plamani. Daca e vorba de gat, poti lua niste tantum verde. E foarte bun pentru durerile/problemele cu gatul.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E bine sa ajungi la un doctor, posibil sa trebuiasca antibiotice, e pericol de complicatii la plamani. Intre timp, pentru durere poti incerca chaudeau (lapte cald cu galbenus crud de ou si zahar sau miere, mierea pusa la final). Leac babesc: tai o ridiche neagra in doua, scobesti in mijloc si pui zahar, lasi cateva ore si bei sucul ala. In general siropul de muguri de pin e foarte eficient (gasesti la Ki-Life de ex, in magazinul ala mare cu produse naturale din Amzei). In alta ordine de idei, ca sa mai linistesti iritatia, poti face o gargara cu un ceai de musetel+galbenele amestecat. Sanatate! Ne vedem la opera! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Treaba este ca nu ma pot duce la doctor deoarece am mari probleme cu stomacul am colecist cu reflux gastric si am stomacul facut praf si stau numai sub tratamente si daca mai iau si pastile de raceala il termin de totcrying iar lamaie nu am voie tot din aceeasta cauzawinking

| lolytagirl a răspuns:

Poi mie imi dadeau bunica si mama mamaliga fierbinte si galbenus de ou crud ciudat acum nu as mai lua asa ceva laughing(glumesc)sper sa te ajute si insanatosire grabnica kiss

| Mocanu_Sorin-Valentin_1998 a răspuns:

Hello big grin Eu asa am facut si a functionat: se ia o lingurita de zahar si se adauga 2-3 picaturi de spirt. Amestecul nu-l inghiti, ci il sugi ca pe o bomboana. Durerea din gat sa amelioreaza inca de la prima utilizare. Apoi, la cateva ore dupa o utilizare, repeta procedeul! big grin

| Happyintotdeauna37 a răspuns (pentru Mocanu_Sorin-Valentin_1998):

Functioneaza sigur? Ca as vrea sa incerc si eu. Am aceeasi durere in gat c si ea si mi se usuca gatul mereu! Mai si stranut si mi se infunda nasul!