| ForeverWarrior a întrebat:

Stiti ceva leacuri,, babesti" prin care sa scap de tusa si raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de soc îndulcit cu miere și o felie de lămâie.
Pa, pa.

| Speedmafia a răspuns:

Da i-a un morcov mare scobestel un pic in interior pune zahar in el si sa mananci ala ce se face in interior lasa vreo 2 zile asa eu asa am scapat de tusa FUNDA?

| DragosBad a răspuns:

Usturoiul. Aceasta planta ramane fara doar si poate cel mai bun remediu in prevenirea guturaiului. Usturoiul este cunoscut ca fiind cel mai bun antigripal, benefic atat in perioada de convalescenta, cat si in momentul in care simtiti ca raceala va da tarcoale. Pentru a preveni imbolnavirea, mestecati cate o jumatate de catel de usturoi de trei ori pe zi, la mesele principale. Insa, daca deja ati contactat virusul, zdrobiti cinci catei de usturoi, amestecati-i cu zece lingurite de miere si luati din acest preparat cate o lingurita, de mai multe ori pe zi.
Ceaiurile caldute din diferite plante medicinale. Teiul, musetelul, socul, ciubotica cucului, patlagina, levantica, cimbrul, isopul, pelinul, papadia, echinaceea, radacina de cerentel sunt doar cateva dintre plantele medicinale extrem de eficiente pe care le puteti prepara sub forma de ceai, infuzie, sirop etc. Un efect asemanator il au si cataplasmele cu mustar sau cartof crud care, aplicate pe piept, au actiune benefica in astm bronsic.
Citricele. Pentru a preveni si trata afectiunile sezonului rece, specialistii recomanda o dieta zilnica bogata in citrice. Ce poate fi mai bun decat un suc natural de fructe din portocale, lamai, grapefruit. In acest mod, iti vei face plinul de vitamine, A, C, selenium etc care au un rol important in refacerea celulelor. Seleniul ajuta la eliminarea radicalilor liberi, limitand astfel efectele lor negative precum imbatranirea prematura a pielii.

| TynaCatana16 a răspuns:

Pai bea mereu ceai clad cu miere neaparat...