| alisa05 a întrebat:

Stiti niste medicamente penntru sociofobie, pe care pot sa le iau de la farmacie sau platfar fara retetaa. va rog mult. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

O sa ma hazardez sa spun ca acest diagnostic e pus de catre tine, in primul rand, datorita faptului ca in limba romana, doctorii folosesc termentul "anxietate sociala". Anxietatea sociala e un diagnostic care se pune strict de catre un psihiatru, si difera de acel disconfort pe care il resimt multi oameni in situatii sociale. Tratamentul pentru disconfortul social, e psihologic. Tratamentul pentru anxietate sociala sau sociofobie e compus din medicamente care se iau doar cu retete sepciale, si cu terapie psihologica, comportamentala si sociala.
Oricum, daca consideri ca ai probleme ar trebui sa te duci la un consult de specialitate. Iar pe partea de automedicatie, nu exista nici un medicament pe care sa il iei si chiar sa functioneze si care sa aiba vreun efect. Iar la plafar, din cate stiu eu exista cateva plante pe care le vand ei pentru asemenea lucruri, dar oricat le-ar lauda ei, nici una mai puternica decat ceaiul de tei.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sociofobie? De unde-ai mai scos-o si pe-asta?
Mergi, mai intai, la un psihiatru sa afli numele exact al bolii de care suferi si iti da ala si sfaturi. De fobii, nu prea scapi cu medicamente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vodka

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu!