| Tourniquet a întrebat:

Stiti niste remedii impotriva durerilor menstruale (burta...)? In afara de pastile si iar pastile. Leacuri mai babestibatting eyelashes.

Multam happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dietetik.ro a răspuns:

Buna Krissy

pentru intern este bine sa nu consumi cola, cafea, ceai negreu si alte iritante in perioada asta. tinctura de marar este buna, cea de trei frati patati si ghimbirul.

Pentru exterior, o compresa cu otet sau cu spirt, legata stans cu un sal.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de creţişoară, muşeţel, gălbenele.
O sticlă de apă caldă pe burtică.
Pa, pa.

| Didw a răspuns:

Heyyy >big grinbig grin< kiss
Faina de ovaz: se digera incet si elibereaza gradual zaharul in sange. Acest lucru combate pofta de dulciuri pe care o resimti inainte si in timpul mentruatiei.
Pastele: sunt o adevarata comoara de magneziu, un mineral extrem de important pentru echilibrul hormonal. Daca nu ai stiut pana acum, deficitul de megneziu poate fi cauza acelor crampe menstruale pe care nu le mai suporti. Alte surse importante de magneziu sunt: legumele verzi, cartofii si cerealele integrale (cele care nu contin zahar).
Apa fierbinte: toarn-o in sticla si aseaza pe abdomen pentru a scapa de crampe. Sau, mai ai o optiune: sa umezesti un prosop in apa fierbinte, sa-l storci de excesul de apa si sa sa-l pui pe abdomen.
Apa: un consum ridicat de apa este foarte important cand esti la ciclu menstrual. Deshidratarea stimuleaza corpul sa produca un hormon (vasopresin), care contribuie la aparitia crampelor.
Menta: te poate elibera de crampe. Din ceaiul de menta este indicat sa se consume 1-2 cani pe zi.
Bye fata :X :X