| Dizzydizz a întrebat:

Stiti vreo metoda eficienta pentru cosuri? Care sa mearga la toate tipurile de ten.
Am incercat multe chestii dar niciuna nu a mers.
In curand fac 18 ani si as vrea sa am fata mai curata.Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dana_7218 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te demachiezi in fiecare dimineata si seara, chiar daca nu te machiezi, cu un demachiant special tipului de ten pe care il ai. apoi sa te stergi cu lotiune tonica, este indicat celor care au cosuri, lotiunea tonica are rolul de a usca cosurile, apoi sa aplici crema de fata speciala pentru cosuri. cam de 2 ori pe saptamana este indicat sa-ti faci un gomaj pentru indepartarea punctelor negre si usuca si cosurile. eu folosesc aceste produse de la elmiplant: demachiant cu extract din petale de trandafir si complex de minerale(pentru ten normal/mixt), lotiune tonica (se numeste la fel ca si demachiantul), crema anti-sebum cu iricalmin. toate sunt de la elmiplant, mie imi merg f bine, mai ales ca si mie imi mai apar cosuri. poti folosi produse mai bune, sunt si mai scumpe, acestea sunt f avantajoase la pret, de exemplu acum o saptamana mi-am luat din nou crema si am dat 12 lei pe ea. sper ca ti-am putut fi de folos. cel mai important pentru o piele curata este sa iti cureti f bine pielea pana discul demachiant ramane perfect curat.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pare a fi acnee. Ai incercat zineryt? Daca da(si n-a functionat), mergi la un dermatolog.

| asya a răspuns:

Eu folosesc aknesol! Am incercat foarte multe inainte, dar nu dadeau rezultate! Acum am fata curata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merig la un dermatolog.

| gladiator555 a răspuns:

Si eu m-am luptat cu cosurile mult timp.Acum am 17 ani si ma simt mai bine cu mult mai putine cosuri.Am folosit multe cremetongueure skin gel, skinoren, zynerit, acum folosesc ceacu salvie care este foarte bun.Am fost anul trecut la mare si am stat 5 zile. Dupa a 4-a zi numai aveam 1 cos pe fata, dar dupa 1-2 luni au aparut iar.Acum mai apare rar cate unul si dand cu salvie trec dupa cateva zile.Mai am cativa in jurul gurii dar putini, mici si uscati.Sunt ca niste urme de la cosii pe care i-am tratat. Ce fac sa-mi treaca si aia?