| byabibby a întrebat:

Stiti vreun remediu ca sa dispara pistruii(permanent temporar ) Nu conteaza! fundoi+vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dyavollitsa a răspuns:

Buna! vreau sa iti spun ceva sa stii ca pistruiatele au un farmec aparte si un atuu in plus. nu trebuie sa faci tot felul de tratamente deoarece acestea vor disparea de la sine.de exemplu vara sunt mai accentuate dar pe perioada iernii pot disparea in totalitate. uite cateva remedii pentru disparitia pistruilor:
1.Lasati intr-un recipient cu apa 1 lingura de linte timp de cateva ore. Scurgeti apa si pasati lintea pana obtineti o pasta fina. Acest remediu este recomandat persoanelor cu ten normal.
2.Amestecati 1 lingura de miere de albine si cateva picaturi de zeama de lime.
3.Amestecati putina coaja de portocala, uscata si data prin razatoare cu apa de trandafiri pana obtineti o pasta fina. Acest remediu indeparteaza pielea uscata si curata tenul.
4.Inmuiati cateva seminte de Syzygium cumini in apa, apoi frecati-le de o piatra curata. Colectati lichidul rezultat, aplicati-l la nivelul portiunilor de piele afectate si lasati-l sa se usuce. Curatati bine tenul cu apa. Administrati acest remediu de cateva ori pe zi.
5. Aplicati la nivelul portiunilor de piele afectate o pasta pregatita din seminte de dovleac si ulei de masline.
6.Tocati cateva frunze de menta, apoi adaugati o banana si pasati-le foarte bine. Aplicati pasta rezultata la nivelul fetei, evitand zona ochilor. Acest remediu este recomandat persoanelor cu tenul uscat.
7.Lasati la inmuiat peste noapte 4-5 migdale. A doua zi, curatati-le de coaja si pisati-le bine. Adaugati lapte si amestecati pana obtineti o pasta. Acest remediu este de asemenea recomandat persoanelor cu tenul uscat.
8.Lasati la inmuiat intr-un recipient cu apa 1 lingura de linte, timp de cateva ore. Scurgeti apa, pisati lintea si amestecati-o cu lapte sau iaurt. Acest remediu este recomandat persoanelor cu tenul gras.
9.Amestecati putina faina de naut, iaurt si un varf de lingurita de praf de turmeric. Daca aveti tenul uscat, inlocuiti iaurtul cu putina crema pentru fata.
10. Aplicati zer la nivelul fetei apoi spalati bine piele cu apa calda.
11. Aplicati in mod regulat masti pentru fata pe baza de caise, capsuni si castravete.
12.Amestecati putina crema de zi cu o cantitate egala de suc de patrunjel sau suc de lamaie, portocale sau coacaze rosii. Aplicati pasta rezultata la nivelul fetei si masati cu miscari blande.
13.Amestecati germeni de grau cu putina miere de albine incalzita. Lasati amestecul rezultat sa actioneze timp de 30 de minute, apoi spalati tenul cu apa calduta.
14. Faceti o gaura mica intr-un pepene rosu. Puneti in interiorul pepenelui cateva boabe de orez si lasati-le timp de 1 saptamana. 15. Dupa aceasta perioada, scoateti boabele de orez, macinati-le si asezati-le la nivelul fetei.
16.Masati portiunile de piele afectate cu felii de ceapa rosie.

4 răspunsuri:
| Nymphetamine a răspuns:

Fond de ten. straight face Dar mai bine nu.

| ellamarin a răspuns:

Http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-pistrui aici poti citi remedii natursite pentru pistrui

| dyavollitsa a răspuns:

Pistruile dispar cu timpul asa a fost si mama si tatal meu cand erau intre 3-17 ani aveau multe pistrui si eu am la randul meu pistrui care iarna devin mai invizibile si vara se accentueaza mai mult datorita expunerii la soare.sa sti ca pistruile nu sunt o piedica in frumusete.ele pot ave un farmec aparte si un atuu in plus.asa ca sfatul meu este sa nu incerci creme diverse pentru ca acestea pot cauza diferite boli.mai bine lasale asa tongue