| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreun remediu naturist pentru hipertensiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Ceai de marar, ceai din flori de paducel, sau usturoiul.

mariana
| mariana a răspuns:

Da. Tinctura de usturoi care ajuta la imbunatatirea metabolismului, reducerea tensiunii arteriale, reglarea acesteia, reducerea colesterolului rau si cresterea imunitatii organismului.
Tinctura se prepara astfel:
1/2 kg usturoi, curatat si zdrobit care se introduce intr-o sticla larga la gat, peste care se pune 1/2 litru alcool de 87 grade si se lasa la rece, la macerat 1o zile. Apoi se strecoara prin tifon dublu si se stoarce bine. Tinctura rezultata urmand a fi pusa intr-o sticla de culare inchisa si care va fi pastrata la rece.
Modul de tratament:
ziua dimineata pranz seara
1.- 4 picaturi 2 pic. 3 pic.
2.- 4 pic. 5 pic. 6 pic.
9 6 5 4
Se continua apoi tratamentul pana se termina toata tinctura, consumand cate 25 picaturi de 3 ori pe zi. Daca nu poti sa iei picaturile dimineata si amaiaza pentru ca crezi ca ar putea sa miroase, se poate concentar toata cantitatea seara si se dizolva in apa sau ceai. Dupa ce se termina tinctura se face o pauza de 6 luni dupa care tratamentul poate fi reluat. Acest tratament l-am urmat si eu ani de zile si a avut efect, el mi-a fost prescris de un medic care aplica si tratament naturist nu numai alopat.
Multa sanatate.

mira
| mira a răspuns:

Consuma mult usturoi si redu considerabil sarea. Mira

| dichi a răspuns:

Va recomand un tratament naturist pentru reglarea tensiunii arteriale. Este vorba de ceai la pretul de 30 de lei care poate fi achizitionat de pe siteul Va recomand preventiv un tratament naturist pentru glanda tiroida cu ceaiuri. Este 30 de lei si poate fi achizitionat de pe siteul http://www.tratament-naturist.com.ro/......i-Naturist

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Mergi direct la farmacie și cere un ceai care așa se și numește: ceai antihipertensiv.
pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceaiul anti-stres si ceaiul de valeriana.Eu asa stiu. Exista ceai pentru hipertensiune special, mergi la farmacie.