| Patricia445555 a întrebat:

Ştiu ca am mai pus întrebarea asta dar sunt disperată, am 19 ani sunt însărcinată în 7 luni în 2 luni trebuie să nasc. Doctorul a recomandat cezariana dar eu vreau sa nasc natural.Ce se întmplă daca nasc natural deşi mi s-a recomandat cezariana? Îmi e frica sa fac cezariana din cauza durerii de dupa nastere. Am o prietena care a facut şi a zis ca doare rau dupa nastere operaţia şi o să îmi ramână şi semn.Ce aş putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NurseNico a răspuns:

Daca ti-a recomandat sa faci cezariana, probabil a facut asta fiindca ai niste probleme si e spre binele tau sa o faci ca sa eviti complicatiile din timpul nasterii. Cezariana se recomanda in principal persoanelor cu tensiune arteriala, miopie sau celor care nu au bazinul suficient de lat pentru a acomoda nasterea. Daca te stii cu probleme, nu risca sa nasti natural fiindca ai de suferit si tu si copilul, si tot ajungi la cezariana dupa ore lungi de chin. Succes si multa sanatate!

| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă placenta este în dreptul orificiului intern (pe unde ar trebui să iasă copilul) nu poți naşte natural. Condiția se numește placenta previa.
Dacă asta e problema, nu prea ai ce să faci.

| CIVIC1 a răspuns:

Asculta de recomandarea doctorului, daca ai incredere in el/ea.