| anonim55555555555 a întrebat:

Stiu ca v-am zapacit cu subiectul asta dar sunt stresata.
Am 17 ani, am primit tratament cu duphaston 10 zile ca n-am ciclu de 2 luni. Asta e a 5 zi, sambata ar fi a10zi. Cand ar trebui sa vina ciclu? Duminica, luni, marti sau dupa cate zile de la terminarea tratamentului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangerarea apare dupa ce termini tratamentul, in urmatoarele 2-6 zile (nu este fix). Progesteronul din Duphaston ingroasa endometrul, iar cand nu mai ai sustinerea medicamentului, endometrul nu mai primeste suficient sange si se elimina ca la o menstruatie normala. Deci sangerarea (care nu este ciclu sau menstruatie) va aparea saptamana viitoare, in orice zi. Daca citeai cu atentie prospectul, macar de 5-6 ori, ai fi inteles lucrurile astea.

| anonim55555555555 explică (pentru Brigaela):

Si menstruaia propriu zisa cand vine

| Brigaela a răspuns (pentru anonim55555555555):

Pai dupa ce vei avea acea sangerare (care va imita o menstruatie), vei merge din noua la ginecolog si vei continua investigatiile (ecografie pelvina, eventual cu sonda transvaginala daca nu esti virgina) in zilele 10, 12, 14 si 21 numarate din prima zi a sangerarii, analize de sange (in zilele 7, 12 sau 14 si 21), examen endocrinologic, ecografie de toroida, radiografie de sa turceasca, etc. In functie de toate aceste rezultate, vei primi un tratament, care va dura variabil, intre cateva luni si acteva ani si care va duce la restabilirea menstruatiilor. In tot acest timp vei primi tratament adecvat care sa mimeze ciclurile hormonale si sa te protejeze de urmari grave

| anonim55555555555 explică (pentru Brigaela):

Dar doctorita a zis doar dacanu ine sa merg la ea daca eu dupa nu mai mergce pot pati

| Brigaela a răspuns (pentru anonim55555555555):

Poti intra la menopauza precoce (si sa nu se mai poata face nimic). Poti ramane pe un dezechilibu hormonal cu exces de estrogeni care sa se traduca prin mestruatii o data de doua ori pe an, infertilitate si risc crescut de cancer mamar, endometrial si ovarian. Poti dezvolta boala polichistica ovariana, sa te ingrasi, sa faci hirsutism si sa ramai cu infertilitate si aceste probleme definitiv. Poti face chisturi mari de ovar care sa impuna interventii chirurgicale mutilante (si sa intri la menopauza chirurgicala). Poti dezvolta o tumora de hipofiza care sa necesite o interventie pe creier (daca ai hiperprolactinemie si nu o tratezi la timp). Poti dezvolta o problema severa de tiroida (daca ai o problema cu aceasta glanda si nu o depistezi la timp).
A nu merge la medic dupa sangerare este echivalent cu o tentativa de sinucidere. De ce ai face-o? mai ales ca pentru problema ta acum exista tratamente bune care te pot vindeca. trebuie doar sa mergi regulat la ginecolog, sa urmezi cu exactitate tot ce iti spune si sa faci tratamentul si investigatiile recomandate.

| Violleta2022 a răspuns:

Intreaba medicul!

| anonim55555555555 explică (pentru Violleta2022):

Nu am medicul meu personal am fost la cabinet particcular nu mai stiu ce doctorita

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim55555555555):

Atunci suna cabinetul ala particular si intreaba asistenta.