| Madayna a întrebat:

Sufar de ipohondrie, mereu ma doare cate ceva iar eu imi fac tot felul de ganduri sinistre, bine-nteles ajung la medic si de fapt sunt sanatoasa tun. Acum de exemplu am un abces gingival care ma deranjeaza putin si imi e frica ca infectia ar putea ajunge in sange si sa fac septicemie straight face Ce sa fac sa mi dispara gandurile astea negre?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Faci atacuri de panica din cauza lipsei de Vitaminele din Complexul B. Urmeza un tratament naturist si se rezolva.

Răspuns utilizator avertizat
| AnFlavia a răspuns:

Problema ta nu va fi rezolvata aici, primul pas este un consult Psiholog, cu o trimitere de la medicul de familie in cazul in care ai asigurare de sanatate iar daca nu cauti un cabinet particular. ( Persoanele cu ipohondrie au tendinta de a se adresa rapid serviciilor medicale. Cu toate acestea, ei nu sunt dornici de a consulta un psiholog sau un medic psihiatru, deoarece se tem ca acestia vor considera ca "simptomele sunt doar in capul lor". Trebuie stiut insa ca tratamentul precoce este de un real ajutor si creste sansele pentru o vindecare rapida. Din nefericire, persoanele ipohondre solicita tarziu ajutorul psihologic specializat, iar atunci cand o fac exista deja instalate diverse tipuri de complicatii, care ingreuneaza tratamentul si durata acestuia (depresie, anxietate sau tulburare de panica, simptome obsesiv-compulsive ) Fa pasul acesta si accepta ajutorul, consultand un Psiholog te va ajuta enorm. Nu trebuie sa ne jucam cu sanatatea noastra noi suntem responsabili cand deja se agraveaza. O psihoterapie ar putea fi de mare folos. Mult succes!