| JUSTERINIandBROOKS a întrebat:

Sunt 27 de grade afara, iar mie imi curge nasul in continuu si am toate simptomele unei raceli.Doar ca aceasta "banala raceala"ce pare a fi, dateaza de vreo luna si jumatate, timp in care nu a dat vreun semn de ameliorare.Niciun medicament nu-si face efectul in cazul meu, de medici nici sa nu aud, pentru. ca toti au tratat superficial problema mea.Nici nu-mi trece bine, ca racesc iar. Febra nu fac niciodata, dar imi curge nasul, dupa cum am mai spus si cateodata ma doare si gatul.Niciun medicament nu-si face efectul si credeti-ma, le-am incercat pe toate cred.Am facut si frectie cu spirt, otet, etc.supe,ceaiuri,dar nu-mi trece. Ce ar trebui sa mai fac? Voi ce parere aveti? Este o simpla raceala sau poate fi mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Eu cred ca este vorba despre o scadere a imunitatii si pentru asta ti-as recomanda o cura cu propolis ( picaturi ) de la magazine apicole, - cate kg ai atatea picaturi /zi trebuie sa iei timp de 14 zile si poate ca obtii efectul scontat asa,- ti-l doresc mult, Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la medicul de familie sau cauta pe net remedii naturiste pentru raceala si gripa.

| cami_5314 a răspuns:

Poate ca esti alergica la ceva... polen, praf, animale etc. Ti-as sugera sa mergi la un medic alergolog.
http://www.csid.ro/health/alergie-sau-raceala-cum-faci-diferenta-2764432/
http://www.sfatulmedicului.ro/......nazale_832
Multa sanatate!

| hd04wbw a răspuns:

Consulta un ORL -ist. Poate e vorba de vreo sinuzita. Oricum incearca sa consulti medicul pentru ca el e in masura sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu patesc la fellaughing. Nici nu-mi trece bine raceal, ca iar m-apuca. Eu beau in fiecare dimineata fervex si vad ca nu ma mai doare asa tare gatul si nu mai racesc. (mie nu-mi curge nasul).
Mergi la un doctor. El iti va face analize si te va diagonostica cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e pe timp de vara iti mai ies mucii din nas pana trece stai vreo saptamana si dispare efectul

| JUSTERINIandBROOKS explică:

@liana mi-as dori sa mai fiu la varsta la care apelez la parinti, desi ma sfatuies si acum cu ei.Nu imi este frica de doctor, am zis ca nu mai merg pentru ca imi prescriu medicamente care nu dau randament in cazul meu.De racit oricine raceste, e ceva normal, in schimb mie nu-mi trece.

| liana_7847 a răspuns:

Poate tie iti trecea raceala daca nu faceau un lucru rau si o capata i din nou.Am vazut ca nu iti place sa mergi la doctor, dar asta este ca mai buna solutie. Zile parintilor ca poate ei or sti ce sa iti faca. Daca tot veni vorba, nu e rau sa mergi la doctor.Frica de doctor o obti cand esti mai mic si parintii iti zic sa nu mai faci prostii ca de nu cheama doctorul sa te intepe cu seringa. Daca te-ai decis sa mergi, bafta!