| Lavynya11 a întrebat:

Sunt asa speriata
La orà de chimie am atins ceva cred ca a fost mercur iar profa m-a intrebat daca am atins acea substanta iar eu am spus ca nu(chiar daca am atins-o)
Este vreun pericol de ceva
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intr-o zi cand eram mic am spart un termometru cu mercur si m-am jucat cu el. Acum am aproape 60 de ani.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde.Nu inteleg de ce ai mintit ca nu ai atins substanta? Daca ti se intamplă ceva ai sa dai vina pe profă.

| RoyDupuis a răspuns:

Este foarte periculos/toxic! si se poate muri din asta! poate patrunde in organism pe 3 cai, aici afli toate detaliile:
http://sanatate.bzi.ro/......trul-25532

| RoyDupuis a răspuns:

DE RETINUT!
Daca, in ciuda precautiilor, ai venit in contact cu mercurul, fie inhaland vaporii, fie atingandu-l cu mana, este necesar sa te prezinti imediat la medic, pentru control si tratament adecvat, daca este cazul.

| cristimihailov a răspuns:

Esti sigura ca a fost mercur?

| DeathOfDreams a răspuns:

Îmi aduc aminte în clasa a7-a când lucram cu substanțe. Ne-a spus clar să nu le atingem.

Da, am reușit să-mi pun pe mână.
Într-adevăr simțeam furnicături și a doua zi se schimbase puțin la culoare, dar n-am pățit nimic.
Ideea e că, atâta timp cât a fost în cantitate mică, poți sta liniștită.

| Apac a răspuns:

Depinde de cantitatea cu care ai intrat în contact; în principiu este extrem de toxic și în cantități destul de mici. Măcar n-ai atins acid sulfuric cu degetul mare, cum am făcut în clasa a 9-a. Sper să nu ai nici o problemă!