| DJohnny a întrebat:

Sunt baiat, am 15 ani si sunt grasut (pieptul si burta mare). Ce exercitii ma ajuta sa scap de grasimea de pe burta si piept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mikasa a răspuns:

Pentru inceput, trebuie sa stii ca nu poti transforma grasimea in muschi, deci oricate abdomene ai face, poate ca vei face ceva muschi, dar degeaba daca nu se vir vedea de burtica. Oentru a arde grasimea trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi. Iar pentru a arde cat mai multe calorii, cele mai potrivite sunt exercitiile cardio mai exact jogging-ul, mersul pe bicicleta sau saritul coardei ( poti sa scrii si pe youtube "cardio workout", daca vrei). Mai important decat sportul, este alimentatia. Poti sa faci cate exercitii vrei daca nu mananci cat de cat sanatos nu vei slabi. Dar ai grija sa nu treci dintr-o extrema in alta, mai exact sa nu iti incepi ziua numai cu fructe si legume, iar seara sa nu mai rezisti si sa te indopi numai cu mancare nesanatoasa. Daca ti se pare greu sa renunti la mancarea nesanatoasa pe moment, incearca sa tai cate putin. Adica mai intai sa renunti la chipsuri, hamburgerii de la fast food sa ii inlocuiesti cu sadvisuri facute de tine iar mai apoi sa incerci sa renunti la sucuri si la cartofi prajiti. Si inca ceva ar mai fi sa incerci sa mananci la ore exacte si sa nu mananci dupa ora 20:00. Funda?puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Fara o dieta(nu-mi place cuvantul), adica un regim alimentar corect si sanatos, nu prea au efect exercitiile fizice.Combinate,DA!
Am tot scris despre meniuri sanatoase in ceea ce privesc alimentele, bauturile.Citeste raspunsurile mele, date mai multor persoane ce au cerut ajutor pentru a slabi.
Daca mai ai ceva intrebari, cu draga inima iti voi raspunde!

| wolder a răspuns:

Alergari, sala, abdomene

| ionutyoyo a răspuns:

Iti zic din propria experienta..fotbal..toto alergi, alergi, alergi si..hh vei vedea ca vei slabi mult