| Maravilla a întrebat:

Sunt baiat, am 16 ani, 1, 82m, si cam 103-105kg.
As vrea sa slabesc si nu stiu cum. Mai am o problema ( cred ca asta e cea mai mare ) am multa grasime pe pectorali ( nu e ginecomastie ) am grasime de cand eram mic, cam de pe la 7-8 ani am inceput sa ma ingras.

As merge la sala, si as vrea sa lucrez mult pe pectorali, credeti ca s-ar diminua grasimea de pe pectorali?

Si dati-mi niste sfaturi cum sa dau jos grasimea de pe pectorali.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Schimba-ti regimul alimentar urgent inainte ca grasimea sa-ti deformeze structura osoasa. La varsta ta e principalul risc.
Lasa sala deocamdata, de sala ai tot timpul sa te ocupi cand ajungi la 80 kg.
Eu am fost exact in situatia ta, aveam 23 de ani, 1. 82 si 105 kg. Am slabit 27 de kg in 3 luni cu un regim sub 500 de calorii pe zi, a fost o nebunie pe care nu o recomand la nimeni dar iti spun ca sa intelegi ca se poate rezolva prin regim alimentar.
Acum ma intretin cu 6-7 zile de post negru in fiecare luna + lucrat 5-10 minute pe zi la un aparat multifunctional (acasa, nu la sala).
Dar trebuie sa iei masuri urgent.

11 răspunsuri:
| Pure.Sunshine a răspuns:

Te sfatuiesc sa tii un regim disociat. http://feminin.netul.ro/dieta/regimul-disociat-mananci-si-slabesti/
La inceput o sa fie mai greu, dar stiu multe persoane care au reusit sa slabeasca. Cu timpul o sa te obisnuiesti si o sa ti se para normal.
Cel mai bine este sa faci si sport pentru rezultate mai rapide!

Succes;)

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Deci mai intai slabeste alergand dupa du-te la sala imediat ca sa nu se puna pielea ci mushi

| YTwatchdog a răspuns:

Te anvat eu! Exista pe net un joc http://www.arcadeprehacks.com/game/6401/The-DoucheBag-Workout-_Fixed_.html ceva cu douchebag... fa ca tipul ala si vei vedea ca an cateva luni vei fi un DOUCHEBAG ADEVARAT!

| Magnific a răspuns:

Pri nexerciti cardio.adika sa alergi si sa faci miscare in aer liber.Renuntatul la mancarea in exces. pune-te pe fructe si legume. fara dulciuri fara fast-food etc.Multa miscareee...sau mai e una. du-te la doctor si fa o lipostructie in cel mai rau caz. multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios, am slabit vreo 5 kilograme, din cauza shopurilor legale.
Daca nu te simti bine in pielea ta, simte-te bine in timp ce slabesti lol.

Un alt sfat, inainte de fiecare masa, bea doua pahare de apa!
Serios, asta iti va umple stomacul si nu vei mai manca atat de mult.

Cat despre sport, nu sala e problema. Daca ai 16 ani si 105 kg, te duci degeaba la sala. Sincer

Recomand, zilnic iesiri de sport. Fie ca joci fotbal, sau ca alergi pur si simplu. Ajuta enorm. Bafta si Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut... "Grăsimea de pe pectorali" se numeste adipomastie si apare din cauza consumului crescut de dulciuri si grăsimi. Nu este un lucru grav atâta timp, cât nu eşti complexat din cauza felului în care te văd altii (pe strada, la scoala, in locuri publice), adică aspecte de natură psihologică. Adipomastia se poate trata cu succes numai chirurgical. Pentru că acea grăsime (panicul adipos) mai ales dacă s-a fibrozat nu se poate "da jos" cu exercitii fizice. Nici măcar la sala prin eforturi ridicate. Este un tip mai special de grasime care nu vrea sa cedeze la efort iar multe persoane sunt ingrijorate de felul cum arată din cauza acestor grasimi aflate deasupra pectoralilor. Dar, in schimb dacă reuşesti să slăbeşti aceea grăsime de pe pectorali va disparea ultima. Iar daca te ingrasi ea va fi prima care se va depune la loc. Deci mare grija.
Sper că am putut fi de folos. Pentru mai multe informatii poti consulta un medic endocrinolog. Multă sănătate!winking

| s4a a răspuns:

Organismul consuma/depoziteaza rezervele de grasime mai mult sau mai putin uniform in functie de sex si alti parametri fiziologici. Tesutul adipos dintr-o anumita zona a corpului se poate elimina doar chirurgical.
Eu iti recomand sa identifici si sa corectezi cauzele care au dus la ingrasare: alimentatia si/sau stilul de viata. Faptul ca aceasta a inceput la o varsta frageda ma duce cu gandul la o tulburare hormonala, dar e foarte probabila si o alimentatie necorespunzatoare. N-ar strica sa consulti un medic endocrinolog.
In ceea ce priveste exercitiile fizice, lucrurile stau in felul urmator: muschii consuma cu atat mai multa energie cu cat sunt mai mari si mai solicitati, vorbim aici de muschii picioarelor si ai spatelui. Ma indoiesc ca exercitiile pentru pectorali ajuta cu ceva la diminuarea grasimii. Cel mai indicat ar fi sa lucrezi toate grupele de muschi.

| Maravilla explică:

Vreau sa zic ca eu nu sunt genul de "gras" care nu se misca sau nu poate face sport, sau chestii de genul asta.
vreau sa zic ca de alergat pot alerga normal, ca un baiat de 60-70kg, nu obosesc, nu am probleme de genul.
cand fac sport la scoala fac cot la cot cu cei din clasa, fara probleme.
si vreau sa mai zic ca am si ceva masa musculara, insa mai putin la muschii pectorali si la cei abdominali.

eu as vrea sa tin si un regim, de exemplu cu peste, cu pui, care sa aiba si ceva proteine, si sa merg la sala in timp ce tin regimul.

| Simona a răspuns:

Uite, mai bine este sa mergi la un nutritionist si iti va face el un regim special...noi doar presupunem...
Multa sanatate!

| Maravilla explică:

Eu m-am gandit sa tin regim numai cu orez ( imi place foarte mult ) insa nu stiu daca ingrasa sau nu. m-am uitat pe net si am vazut diferite pareri ba ca ingrasa, ba ca nu.

as vrea sa imi ziceti daca chiar nu ingrasa.

mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine ce a spus "PARMALAT". mai intai tine un regim, da' ai grija cum il ti sa nu te infometezi pentru ca e cea mai mare prostie. iar la sala te poti duce doar sa faci bicicleta. crede-ma ca te va ajuta fff mult. eu am facut 2 ani de inot si unul de handbal. m-am lasat si am ajuns undeva la 90 kg si am 1. 83m. iar bicicleta crede-ma ca ajuta fff mult. dupa vreo 2 luni cam asa vei vedea efectele. da' trebuie sa te ti de chestia asta. cand ajungi pe la 80kg. atunci poti sa incepi sa tragi de greutati pentru ca altfel de deformezi. succes