| darts01 a întrebat:

Sunt barbat si imi cade parul, am 20 de ani si vreau sa stiu ce favorizeaza cresterea parului de pe cap, testosteronul sau estrogenul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Estrogenul nu are niciun rol in aparitia si mentinerea parului atat pe scalp cat si pe corp.
Testosteronul are rol in initierea dezvoltarii pilozitatii faciale si corporale in zonele in care doar barbatii au in mod normal par (pilozitate androgenica) si are partial si rol de mentinere a acestei pilozitati. Cel mai important hormon implicat in dezvoltarea pilozitatii faciale si corporale cat si in aparitia cheliei (alopeciei androgenice) este insa DHT (dihidrotestosteron). Acesta se obtine din testosteron prin intermediul unei enzime numite 5 alfa reductaza al carei nivel in corp este determinat genetic. De aceea sunt persoane care au concomitent pilozitate faciala/corporala abundenta si alopecie androgenica (chelie), proces care poate debuta chiar la 18-20 de ani. In mod analog persoanele cu nivel redus de DHT isi pastreaza podoaba capilara aproape intacta si la varste inaintate si au pilozitatea faciala si corporala mult mai putin abundenta.
Tratamentul cheliei se poate face prin aplicare locala de minoxidil (tratamentul trebuie facut permanent) care actioneaza local sau pe cale interna cu un medicament numit finasterida (Propecia, Proscar) care blocheaza partial transformarea testosteronului in dihidrotestosteron. Acest tratament poate avea insa si efecte secundare. Tratamentele locale de tipul sampoanelor combat insa doar efectele nu si cauzele alopeciei androgenice si au efect limitat.