| Fetitsa123 a întrebat:

Sunt camtare palida( nu va ganditi ca mie rau sau alte chesti) cred ca e de; la anemie sau ca sunt slaba. Ce sa fac sa nu mai fiu palida, alba la fata? Funditabig grin ©

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

O hemoleucograma pune diagnosticul de anemie. Mergi la medic pentru analize.
http://www.i-medic.ro/analize/test-hemoleucograma-completa

| drbear a răspuns:

Culoarea pielii poate tine de continutul de fier al sangelui tau (fierul este rosu) iar lipsa fierului din sange se numeste anemie feripriva.
Dar nu este obligatoriu ca tenul tau sa fie alb datorita lipsei de fier. Cauzele sunt multiple si tin in primul rand de genetica si apoi de eventuale probleme de sanatate (anemie,hepatite,etc)
In cazul in care te simti obosita,ai o stare de somnolenta,casti des,te doare capul si nu te poti concentra,e posibil sa ai o usoara anemie.
Exista suplimente de fier la farmacie (Ferrum Haussman e unul dintre ele),dar cel mai bine ar fi sa ai o dieta bogata in fier,adica : carne rosie (vita),spanac,sfecla rosie,ficat.
Daca ti se pare ca esti mai mult galbena decat alba (albul ochilor poate fi un indiciu) ar fi bine sa vizitezi medicul de familie. De fapt, inainte de dieta propusa de mine sau suplimentele de fier, ar fi bine sa-ti vizitezi medicul de familie happy

| tenshi261 a răspuns:

In primul randa o alimentatie corecta si un fond de ten putin mai inchis

| Carmen_4042 a răspuns:

Ar fi bine sa mananci mai mult si sa iei aer pe fiecare seara sau dimineata cand te trezesti sa alergi putin.Incearca si apoi vezi.

| MichelleI a răspuns:

Sa stii ca daca esti palida nu are nici o legatura cu anemia anemia inseamna ca nu ia ceti trebuie in corp si esti ametita crede-ma nu ai anemie pentru ca eu am si e o anemie foarte puternica adica ametesc tot timpul ce sa spun si tu iti faci griji te sanatatea ta sau de frumuste ca eu asta nu am inteles

| crisscj15 a răspuns:

Fond de ten :d sau mananca morcovi happy o sa te faca mai portocaliehee hee Funda?love struck

| ionika123 a răspuns:

Pai sincera sa fiu, nu stiu.Cred ca ai putea sa te machezi sa pari mai putin alba.Sau sa te mai ingrasi putin.Nu stiu ce sa zic.Intreaba o farmacista mai bine! Sau bronezeazate!laughing