| laurentiu80 a întrebat:

Sunt depedent de alimentele dulci si coca-cola! Am renuntat la alcool si tutun de 2 ani, si de atunci am dezvoltat o depedenta de dulciuri. Deci in fiecare zi nu pot fara tort, nutela, ciocolata si cafea dulce, si bineinteles coca-cola. Nu ma pot abtine, am incercat dar o dau in depresie, si m-am ingrasat am peste 85 kg, inainte cand eram fumator si nu mancam dulce aveam 68 kg. Sunt zile in care ingest un borcan mare de nutela fara paine, sau un tort, in general ciocolata. Vreo idee ceva cum se poate renunta? E mai greu decat cu fumatul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se poate renunta doar intr-un singur fel: arunci tot ce ai dulce in casa, refuzi sa le mai mananci cand mergi in vizite si nici nu le mai cumperi, deloc.
Dependenta de dulce dispare dupa 2-3 saptamani si vei scapa de poftele astea.

4 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Zaharul sau otrava alba(C12H22O11) este un drog care creeaza dependenta.
Nu exista nu pot, exista doar nu vreau.
Doar o doza de coca cola pe zi inseamna 16kg de zahar introdus in corpul tau in decurs de un an.

| Cipi1212 a răspuns:

Nici eu nu pot rezista dulciurilor dar fac mișcare. E obligatorie mișcarea ca să pot mânca de toate: cozonac, tiramisu, înghețată etc. Mănânc dulciuri dar am 73 de kg. Mai demult aveam 94 de kg.

| TimberWolf a răspuns:

O sa te surprinda ce zic acum dar nu este in totalitate vina ta, doar partial, de fapt, ce ai facut tu ai inlocuit niste vicii cu un alt viciu, toata lumea pateste asta cand renunta la viciile pe care le avea, stai linistit, nu esti unicul.
Ideea e ca daca nu o lasi mai moale risti sa faci diabet sau alte boli de la atat de mult zahar.

| LisaJulie a răspuns:

Înlocuiește totul cu fructe, salata de fructe, suc natural făcut in casa pentru ca prin magazine nu exista natural! Este tot dulce pana la urma și te vei obișnui