| AdrianaEvaAdriana a întrebat:

Sunt însărcinată în 4 luni eu simt deja mișcările lui bebe l-am simțit azi pentru prima data dar am simțit o presiune când a mișcat.E normal sa simt asa de vreme mișcările? E normal ca am simțit presiunea? E primul meu copilși nu știu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La prima sarcina a femeii copilasul misca dupa 4.5 luni, dar sunt si execeptii cand poate misca un pic mai devreme.
Atata vreme cat nu ai dureri si nici sangerari, nu trebuie sa te sperii, ca-i normal.
Sarcina usoara si un copil frumos si sanatos!

| ioana748 a răspuns:

Este ok, nu te speria.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Când simți copilul că mişcă are treabă cu poziția placentei. Dacă placenta e pe peretele anterior al uterului, simți mişcările mai devreme, iar dacă placenta e pe peretele posterior mai târziu. Presiune e în regulă să simți, dar nu durere. Durere, sângerare sunt motive de mers la doctor.