| Ioanvasile99 a întrebat:

Sunt insarcinata în 5 luni și am doctorul ginecolog la spital de stat, sunt asigurata... dacă merg fără trimitere de la medicul de familie la un ecograf trebuie sa plătesc ceva (menționez ca merg la spital nu la privat )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă este o ecografie dorită de tine, trebuie să plăteşti. Dacă doctorul vrea să îți facă o ecografie pentru că este indicat medical în opinia lui, nu.

| Violleta2022 a răspuns:

La spital poti merge numai cu trimitere de la medicul de familie sau medicul ginecolog.
Spitalul te primeste fara aceste trimiteri numai daca esti cu hemoragie sau ai vreo urgenta si nasti, ori ai dureri mari si este risc sa pierzi copilul.