| Adelina4444444 a întrebat:

Sunt însărcinată şi eu nu prea mănânc pentru că nu vreau să mă îngraş eu find destul de slaba am 50 kg.E ok să nu prea mănânc find însărcinată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e deloc ok sa faci foame

| Furnicuta000 a răspuns:

E un mit treaba aia cum ca trebuie sa mananci pentru doi. Dar pentru unul tot trebuie sa mananci. Daca nu mananci mult macar alege niste alimente bogate in proteine si vitamine

| lorena66 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu este un mit. poate nu pentru doi adulti, dar sigur mai mult decat pentru unul fiindca tu cresti un alt organism in tine—trebuie sa ii dezvolti oase, piele organe absolut tot. nu faci asta doar mancand pentru tine, risti multe la sanatatea ta sau a copilului

| Furnicuta000 a răspuns (pentru lorena66):

Poate dar nu cum exagereaza unele care folosesc copilul ca scuza sa se indoape toata ziua. Problema e ca in timpul sarcinii e foarte usor sa acumulezi kg in plus si o sa fie greu de dat jos dupa aia daca nu esti o persoana inzestrata cu un metabolism rapid

| lorena66 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Corect, dar ea din ce inteleg are metabolism crescut. Insemnand ca oricat ar manca probabil se va duce mai mult la bebelus

| ioana748 a răspuns:

E clar...

| Giulia911 a răspuns:

Nu e ok

| lorena66 a răspuns:

Alegi sa pui in risc sanatatea copilului pentru ca nu vrei sa te ingrasi? Esti mama, ar trebui sa faci sacrifcii pentru copilul tau—asta e printre primele. E logic ca daca nu mananci destul copilul nu va avea de unde sa se hraneasca. Greutatea din timpul sarcinii o mai pierzi, dar fereasca dumnezeu sa pierzi un copil pentru ca nu ai vrut tu sa te ingrasi. Oricum silueta se pierde o perioada, asta e natural. Gandeste si pentru copil—nu doar pentru tine. Sarcina usoara!

| Cont2000Tpuintrebari a răspuns:

Nu e ok, ar fi ok sa mananci putin mai mult decat de obicei si sa si suplimentezi cu un complex de vitamine si minerale, daca mananci putin mai mult sigur nu te ingrasi