| Georgiana55566 a întrebat:

Sunt însărcinată şi mă gândesc să fac avort, dar nu ştiu daca sa fac sau nu, sunt în 7 saptamani. Am aflat azi când am fost la ginecolog.Ce riscuri implica să fac avort? Şi ce tip de avort pot face? Mai pot face copii daca fac avort acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai esti maritata, dupa cum spui pe alt topic, asadar un copilas este bine venit si asteptat cu nerabdare in viata de familie a tinerilor casatoriti.
Cat de nefericita trebuie sa fii sa-ti doresti sa omori copilul din pantec, fructul dragostei voastre? De ce ai vrea asta?
Stii ca dupa un avort ai sanse majore sa nu mai poti avea copii niciodata?
Gandeste-te foarte bine ce vrei in viata asta, ca s-ar putea ca sotul sa divorteze auzind ce decizie vrei sa iei acum.
Asemenea decizii de viata se iau cu sotul, nu pe TPU cu strainii.

| Georgiana55566 explică (pentru Violleta2022):

Şi daca ar fi să fac avort nu ar fi treaba lui pentru ca nu e corpul lui e corpul meu şi nu el duce sarcina eu o duc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgiana55566):

Asta-i doar o gandire imatura si egoista, ca faci copilasul ala impreuna cu barbatul pe care-l iubesti foarte mult, odata ce ti l-ai luat de barbat pe viata.

Ma rog, daca ala-i doar un amant, care azi este si maine-l schimbi cu altul, te inteleg de ce nu vrei sa faci copii cu el.

| 1onur a răspuns:

Care îți este vârstă Copile?

| StudentLaMedicina a răspuns:

Da - există două feluri de avort: medicinal şi chirurgical.
La cel medicinal iei o pastilă care opreşte producția de progesteron, după 48h iei nişte pastile (nu o să le spun numele pentru că în România se pot cumpăra chiar şi fără rețetă) pe care le introduci în vagin. Avantajul este că este o metodă non-invazivă şi elimini fătul ca şi cum s-ar întâmpla natural. Dar durerile şi sângerarea sunt mai intense şi mai de lungă durată.

Cel chirurgical este cu un furtun care "goleşte" conținutul uterin şi la nevoie se foloseşte şi chiureta. Avantajul este că sângerezi mai puțin şi durerile dureaza probabil 1-2 zile. Se poate face în anestezie generală. Dezavantajul este că este puțin aspru pentru corp. Dar o să mai poți face copii după.