| Georgiana55566 a întrebat:

Sunt însărcinată, vreau să fac avort, soţul meu zice să pastrez sarcina dar eu consider ca nu e treaba lui daca fac avort pentru că e corpul meu, eu duc sarcina.Nu ştiu ce sa fac, voi ce aţi zice să fac? Ce riscuri implica avortul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Alegerea iti apartine. Tu esti stapana la viata.

| adryang78 a răspuns:

Consideri că nu e treaba lui?! Atunci, de ce te-ai mai căsătorit? Un copil e o decizie importantă, în care se implică ambii parteneri. Cum adică, nu e treaba lui? O asemenea aberație n-am mai auzit.

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă este soț, si nu un simplu iubit, consider ca această decizie trebuie luată împreună, nu faci tu chiar ce vrei tu, are si el un cuvânt de spus, altfel de ce te-ai mai căsătorit? Stai singură si faci ce vrei tu cu corpul tău atunci. Dacă tu esti liberă să faci ce vrei cu corpul, atunci și el are tot dreptul să te părăsească de exemplu, dacă îi arunci copilul la gunoi. Nu mai are rost să îți țin morală că nu te-ai protejat, că deja e prea târziu, ești deja gravidă. Dar pe bune acum, dacă știai ca nu vrei copii de ce naiba nu v-ați protejat?!?

| Robert2526 a răspuns:

Depinde de varsta si conditia ta de sanatate, in principiu un avort nu ar trebui sa puna probleme serioase. Totusi, daca esti casatorita iar sotul tau isi doreste acest copil, poti sa mai discuti cu el si vezi ce rezolvati

Ce varsta are sarcina? Daca chiar te decizi la avort, trebuie sa te decizi cat mai rapid

| Cipi1212 a răspuns:

E bine să păstrezi sarcina iar copilul să îl dai spre adopție. Dacă doctorul care îți face avort nu este destul de bun poti avea probleme de sănătate.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Corpul tău, decizia ta. Sarcina este în corpul tău asupra căruia tu ai drepturi.

Acum să îți spun: poți face avort până în săptămâna 14 a sarcinii. Cel mai bine cât mai repede posibil dacă eşti hotărâtă.

Avortul poate fi medicinal sau chirurgical. Cel medicinal implică administrarea unui antagonist de progesteron prin care se opreste producția acestui hormon şi sarcina moare. Apoi două pastile pe care le introduci în vagin pentru eliminarea sarcinii. Durerile sunt mai puternice decât o menstruație obişnuită. În 2% din cazuri nu se elimină tot şi trebuie să faci chirurgical oricum. Riscurile nu sunt mari şi este un fel de avort care îți protejează uterul.

Cel chirurgical doare mai mult în clipa când e făcut, dar după sângerezi mai puțin şi ai dureri o perioadă mai scurtă. Este un avort mai dur pentru uterul tău având în vedere folosirea unui vacuum şi eventual a unei chiurete.