| deea4u a întrebat:

Sunt intr-o grava situatie, poimaine ma duc sa-mi pun aparat dentar stie cineva daca doare si cat doare poti sa mananci orice? si doctora mi-a ai spus ceva ca o sa-mi iasa barbia in fata ma cam ingrijoreaza asta? la voi cum a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu esti intr-o situatie grava, esti pe cale sa faci un lucru intelept pentru sanatatea si frumusetea dintilor tai. Nu te va durea deloc, nu are ce sa te doara.

| IrinaAndreea a răspuns:

Nu te ingrijora, ca nu e asa groaznic pe cat pare la inceput. Am purtat si eu aparat 4 ani si nu am murit. big grin Cand ti-l pune o sa simti un usor disconform, pentru ca dureaza cam o ora, timp in care trebuie sa tii gura destul de deschisa, iar apoi dureri nu vei avea decat 1-2 zile pe luna, mai precis dupa ce mergi la control pentru a ti-l strange. In rest, e foarte ok, poti manca orice, cu conditia sa ai grija la chestiile tari, precum mere, nuci, alune sau popcorn. Cel mai bine e sa feliezi totul si sa mesteci incet. Nici guma nu se lipseste, asa ca nu prea ai restrictii. Trebuie numai sa ai o buna igiena orala si la scoala sa ai grija ce mananci ca sa nu ti se coloreze aparatul. Apropo de colorat, o poti ruga sa iti puna sarme colorate, de alta culoare in fiecar eluna; mie mi s-a parut foarte tare chestia asta. Multa bafta si dinti frumosi si sanatosi! big grin

| georgianna a răspuns:

Eu am purtat 3 ani si fix si mobil. E putin deranjant la inceput ca e un corp strain dar te vei obisnui foarte repede.Nu doare nimic! Poti manca orice dar cu grija ex:alune, spart seminte, mere din care musti. E foarte ok aparatul si trebuie luat ca atare:o ncesitate.
PS:pERIAJ atent si des obligatoriu. Te sfatuiesc sa folosesti apa de gura daca nu o foloseai cu atat mai mult daca e un aparat fix pentru a preveni aparitia cariilor.Deci insista mult la periaj!

| evelin_1888 a răspuns:

Nu te ingrijora. cea mai buna prietena a mea are aparat dentar de 4 ani, nu i-a iesit barbia in fata si mananca absolut orice(chiar mesteca si guma)
bafta:*

| clauu a răspuns:

Stai linistita, nu te doare deloc. Eu mi-am pus aparat dentar fix acum 5 luni aproximativ, nu regret deloc chiar sunt foarte fericit ca mi l-am pus.Doctorul mi-a spus sa nu mananc multe lucruri big grin, de exemplu seminte sau sa mestec guma, dar nu prea il ascult big grin...succes whistling