| Garrix2004 a întrebat:

Sunt leneș dacă nu am nici-un chef să fac lucruri pe acasă? Adică nu că nu fac chiar nimic,dar mă refer în general la curățenie. Nu mă simt în regulă psihic,mă simt obosit și plictisit de majoritatea lucrurilor. Plus că mă simt și foarte obosit de la muncă câteodată, ieri nici n-am avut pauză de masă și abia mă mai țineam pe picioare la 23:00 când trebuia să plec și nici nu prea dorm bine sau suficient.
În timpul liber mai stau încercând să mă odihnesc sau mai ascult muzică,ori mă joc ceva. Mai demult chiar adoram să fac curățenie,să spăl vasele și lucruri de genul ascultând muzică, dar acum parcă nu mai e la fel...Am aproape 20 de ani dacă contează cu ceva și sunt băiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Mai demult încă nu erai adult, cu grijile, problemele și stresul zilnic al unui adult. Dacă ai 2- de ani, abia acum intri în viață ca bărbat, probabil s-a acumulat și oboseala, nu este niciodată ușor să treci de la condiția de copil sau adolescent la cea de adult responsabil. Dar încet-încet se vor așeza toate pe făgașul lor. happy

| DandG2304 a răspuns:

Ai nevoie de odihna si, cel mai probabil, o sa dormi cateva zile pana cand iti revii complet. Parerea mea este ca e normal sa nu ai energie sa faci nimic.

| StoicAnalysis a răspuns:

E de la modul cum iti menegeriezi tu timpul. In mod normal, trebuie sa faci cumva sa ai macar 6-7 ore de somn. Si conteaza destul de mult pe ce schimb ai locul de munca. Daca ai schimbul de dimineata, recomand sa te trezesti cu o ora inainte de a pleca de acasa. In ora asta sa iti faci tabieturile tale si ce mai ai tu de facut si pana sa pleci de acasa, deja esti fresh. Altfel, daca tu pleci de acasa direct dupa ce te-ai sculat, atunci cand o sa ajungi la munca, o sa ai o prima parte a zilei foarte prost inceputa si plina de somnolenta.

Si apoi cand te intorci de la munca, daca esti schimbul de dupa amiaza si vi acasa seara, ar cam fi cazul sa faci un dus, sa te speli pe dinti, si sa te culci direct. Ca apoi de dimineata sa incepi sa faci ordine prin casa.

Dar daca esti pe schimbul de dimineata, atunci cand ajungi acasa, nu fa greseala sa te pui direct in pat sau pe scaun sub pretextul ca te relaxezi, pentru ca nu vei mai avea chef sa misti nici macar un pai si vei sta asa somnolent mult si bine. In schimb, imediat cum ajungi acasa, apuca-te de facut prin casa ce mai ai de facut si abia apoi daca nu mai ai nimic in program, poti sa trandavesti cat vrei.

| gabicoo a răspuns:

Stai să vezi cum va fi la 50 de ani. laughing

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

La ora 23:00 nu mai face nimeni curatenie.
"lenea" ta e pe fond psihic, nu ai motivatie.
Daca vorbesti de depresie, atunci faptul ca nu faci curatenie e doar un simtom. Este o manifestare exterioara a ceea ce simti tu in interior.
Cum crezi ca au ajuns acei Hoarders in situatia in care au ajuns? De sanatosi? Tot depresie.
Depresia trebuie tratata. Mergi la psiholog. Cat mai repede!