| adriana_1112 a întrebat:

Sunt mamica baietelului in varsta de o luna jumate care are probleme cu scaunul, il alaptez la san fara a-i da supliment iar eu nu mananc decat supe, ciorbe, legume, fructe si lactate.am exclus chiar din timpul sarcinii mezelurile, sucurile acidulate, prajelile, fasolea, mazarea, varza, usturoiul.chiar nu pot sa-mi dau seama care este cauza constipatiei pentru ca i-am dat decat Smecta iar daca nu-i pun supozitor cu glicerina se baloneaza, i se intareste burtica, are gaze mai ceva ca un om mare si plange intruna iar ca sa merg cu el la spital mi-e teama sa nu fie prea tarziu, a trecut deja o saptamana...si medicul de familie nu vrea sa-mi prescrie nimic altceva daca el nu vomita, exact asa s-a exprimat sa astept sa vomite mai intai, va rog indrumati-ma spre o cale ajutatoare.este primul copil si nu prea am experienta de aceea ma tem pentru el

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doamna, duceti copilul la pediatru. Internati-va cu el in spital, ii vor face investigatii. Ce e aia, nu ma duc la doctor ca mi-e teama ca e pre tarziu. Prea tarziu pentru ce? Credeti ca niste oameni pe net va pot ajuta dar pentru medic e prea tarziu? Eu sunt medic, dar nu va pot da consultatii pe net. V-am dat un sfat, v-am recomandat sa mergeti la medicul pediatru. Azi e deja peste 24 de ore, de ce mai puneti inca intrebari? Ar trebui sa fiti in spital cu copilul. De aia nu va da nici medicul de familie medicamente, pentru ca aveti o atitudine periculoasa fata de copil. Nu stiu de ce medicul de familie nu cheama protctia copilului sa faca o ancheta. N-am auzit prostie mai mare ca: nu-mi duc copilul la medic ca mi-e frica ca e prea tarziu. Si ce asteptati mai exact?

12 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Adriana esti cumva din Bucuresti? Poate ca nu stii unde sa mergi cu copilasul. Iti recomand sa mergi la orice spital din apropierea unde locuesti si unde exista si sectie de pediatrie. Cel mai probabil intreaba direct la poarta daca in spital exista sectie de pediatrie urgente. La camera de garda spune ce s-a intamplat ca nimeni nu te va condamna si nu iti va face nimic si de acolo daca este cumva vreo asistenta iti va chema un medic. Nu te va da nimeni afara cu copilul. Il va consulta.
Si un sfat. Schimba medicul de familie al copilului. Mai intai cauta un altul, vezi referinte de la un pacient sau 2 si apoi vorbeste cu asistenta ca ai vrea sa transferi copilul la acel Doctor si cum ar trebui ca sa procedezi. aR TREBUI APOI CA SA TE DUCI SI SA IEI FISA COPILULUI DE UNDE ESTE ACUM INSCRIS COPILUL si sa o duci in cealalta parte. Sincer eu asa as face. Eu i-am schimbat copilului medicul (si era ditamai medicul de prin Uniunea Medicilor)pediatru pentru ca nu am fost multumita de el.
Ok acum Bafta in orice decizie ai lua.
PS. Treaba cucolicii este adevarata. Copilasul tau s-ar putea ca sa aiba colici din cate descrii tu si ii trebuiesc niste siropele dar Sab Simplex sa stii ca este cam apa de ploaie, la fel si Bonisan. Unul dintre cele mai eficiente siropele in aceasta situatie ar fi Grip Baby Water, dar cel produs in Egipt (daca ar mai fi). Cam toate sunt din plante, nu te speria si au in compozitie semintele de marar cred ca depinde de concentratie. Stai linistita ca trece. Trebuie ca sa pui copilasul absolut dupa fiecare masa cu caputul pe umarul tau si pana ce nu regurgiteaza sa nu il lasi. II trebuie masaj pe spate pana ce regurgiteaza.

| Dara a răspuns:

Mamica, mergi cat mai repede cu copilul la spital, nu te mai speria ca e prea tarziu. Poate nu are nimic grav, dar nu e mai bine sa-ti spuna asta medicul pediatru decat sa stai tu ingrijorata? Mergi la spital si explica medicului ce are si tot ce ti-a spus medicul de familie sa faci. Spitalul nu te omoara, dar statul acasa si plansul in pumni, da!
Scuze daca par prea dura, dar eu nu am stat nici 2 zile cu copilul acasa daca am vazut ca ceva nu merge cum trebuie!

carla
| carla a răspuns:

De acord cu brigaela...mai ales ca este medic si ti-a dat un sfat avizat. Treb sa te duci la spital cu bebe orice ce ti-ar spune este mult mai bine decat sa stai cu spaima in suflet plus ca bebe sufera.Macar stii daca are bebe ceva sau nu. Bafta!

| crisa a răspuns:

Daca i-ai dat Smecat, inteleg ca a avut diaree. Diareea la bebelusi se trateaza la medicul pediatru, obligatorie fiind hidratarea!
Citez:
"Principala grija in cazul diareei este posibilitatea deshidratarii, adica pierderea lichidului din corpul uman. Daca copilul este inca alaptat, nu opriti alaptatul! Desi alaptatul in sine poate fi chiar cauza diareei, continuarea alaptatului va ajuta la vindecarea ei si de asemenea va preveni deshidratarea.
Daca diareea dureaza de mai mult de o saptamana, daca este insotita de febra de mai mult de 72 de ore, daca copilul refuza lichidele si pare deshidratat (gura uscata, plans fara lacrimi etc.), contactati de urgenta pediatrul dumneavoastra. Grabitiva sa mergeti la doctor in cazul diareei la un nou nascut mai tanar de 2 luni. Tot la doctor trebuie sa mergeti daca observati prezenta sangelui in scaun, daca bebelusul a avut mai mult de 8 scaune in ultimele 8 ore sau daca vomita foarte des in 24 de ore."
Sanatate multa! happy

| vio2006 a răspuns:

Iti spun de la inceput ca trebuie sa consulti un medic... te rog sa ma ierti dar daca doctorita ta ti-a spus sa stai sa astepti sa vomite copilul, cred ca trebuie sa o schimbi...noi i-am dat lui bb debridad, sau un sirop natural, italienesc de digestie si mai exista si altele...Personal, dupa ce i-am crescut pe ai mei si un nepot, ti-as recomanda sa-i dai un pic de ceai de musetel, fara miere pana la 1 an, dar cu zahar invertit, 10 % (adica faci un sirop concentrat de zahar, prin fierbere 10 min, si adaugi sirop in loc de zahar cand vrei sa indulcesti ceva) Stiu ca acum e moda sa nu dai bebelusului mai nimic(apa, ceai, zahar...sucuri, supa...) cat il alaptezi...Doamne fereste...si daca suge pana la 2 ani? Ma rog fiecare face cum crede...Inca o data intreaba un medic pediatru responsabil...Si a propos...nu am inteles... e constipat, dar ii dai smecta? asta e pentru diaree...

| cristinela a răspuns:

Nu ii dai nimic pentru gaze? eu locuiesc in spania si am o fetita de trei luni acum, dar desi am intampinat aceeasi problema ca si tine(aici medicii dau si mai greu ca la noi medicamente)mi/a trimis sora mea, din tara, picaturile sab simplex si am dat micutei. Daca elimina gazele o sa se simta mai bine, o sa vezi si nu o sa mai aiba burtica tare.Nu am inteles de ce ai dat smecta, din cate stiu eu e pentru diaree...

| cristinela a răspuns:

de ce nu incerci la o clinica particulara?

| miha2010 a răspuns:

Fata bine ai venit in lumea mea! Si eu am trecut prin acelasi chestii dar am avut un sprijinde nadejde sora mai mare dar nu i nimic poti si tu invata de la mine.Pai eu nu inteleg de ce nu ii dai ceai de musetel eu i-am dat lui bebe de la 1luna si nu a patit nimic, ceai de anason, ceai de chimensau baby calm, baby drink pentru colici daca are, ii poti da si ceai de tei dar in cantitate mai mica si nu foarte concentrat. Piticul meu are 7 luni si uneori nu are scaun si 2-3 zile dar nu sunt ngrijorata pentru ca e ceva normal la bebelusi alaptati la san si plus de asta lu'bibica al tau i se formeaza si lui tranzitul intestinal cade in burtica nu era nevoit sa faca asa mult...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

? PROBLEME CU SCAUNUL?, depinde ce inseamna pentru tine, copiii alaptati pot sta si o saptamana fara a face caca, mergi la urgente daca tu crezi ca e necesar, in cazul de dureri foarte meri de burtica, sange in caca sau o scadere in greutate trebuie mers urgent la doctor, gazele la bebe in general sunt induse de o alaptare necorespunzatoare, trage prea mult aer pana si stresul poate aduce schimbari (zgomot, starea nervoasa a mamei sau a ) mediul in care creste.Schimbarea continua a pozitiei in patut, laxante suave si lichide ar ajuta foarte mult, masaj pe burtica deasemeni.Atentie, laxantele nu se administreaza fara recomandarea medicului, de la 2 luni in sus se poate adauga de 2 ori pe zi cateva lingurite de suc de struguri, para, prune sau cirese

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu un sirop laxativ lass baby sau debridat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita, inseamna ca ai laptele bun gras, ai rabdare ca isi regleaza singur scaunul.nu e obligatoriu sa aiba scaun in fiecare zi

| ilona a răspuns:

Copilul tau are colici e normal pentru un copil nou nascut, daca nu avea el aveai tu asa este dupa nastere.
Dar mergi la farmacia SENSIBLU si cere o crema pentru balonari sau fai un ceai de chimen.