| Ioana9769 a întrebat:

Sunt normale sangerarile zonei infectate, in timpul tratamentului impotriva negilor genitali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| rocket1204 a răspuns:

Buna Ioana! Nu, aceste sangerari nu sunt normale. Orice sangerare in afara menstruatiei este anormala si reprezinta simpotme ale unor afectiuni diverse. Daca urmezi un tratament pentru negii genitali, cu atat mai mult nu ar trebui sa ai sangerari. Mergi neaparat la medicul de familie ori direct la ginecologie. Pana atunci, daca sangerarile se intensifica si ai si alte disconforturi intrerupe tratamentul pentru negi pe care il urmezi, deoarece si acesta ar putea fi o cauza a sangerarilor ori ar putea sa sustina sangerarile in cazul unor alte afectiuni. Ai grija la igiena. Nu spun ca nu te ingrijesti ori nu te speli. Ma refer la faptul sa ai grija cu ce iti faci igiena intima. Incearca sa folosesti geluri intime cu pH neutru si care au in continut acid lactic (flora vaginala are acid lactic in compozitie si mentine pH-ul la un nivel normal participand la imunitatea zonei). Daca pana reusesti sa iti faci programare la medic ai si usturimi ori mancarimi foloseste o infuzie de ceai de musetel si tamponeaza bland zona. Multa sanatate!

| Ioana9769 explică (pentru rocket1204):

Negii sunt externi, doar pe labii si in zona anala. Iar sangerarea, e oarecum banala (doar cateva picaturi de sange descoperite pe absorbant), dar e totusi o sangerare si consider ca sunt indreptatita sa-mi fac griji. Cat despre igiena, ginecologul mi-a recomandat sa evit gelurile de curatare si sa ma spal doar cu apa. Cat despre usturimi... sunt intense doar cand aplic crema. Voi inecerca, cat mai repede sa ma programez pentru o alta consultatie, cred ca asa e cel mai bine. Multumesc!

| rocket1204 a răspuns (pentru Ioana9769):

Da, neaparat mergi la medic. Cu placere!