| Roxana34556 a întrebat:

Sunt puţin racită am un bebe care are 5 luni şi îmi e frica să nu îi dau şi lui răceala.Cum pot să nu îi dau şi lui răceala? Alaptez poate lua raceala de la mine prin lapte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

E cam greu să nu-i dai răceala. Mai bine mergi la medicul de familie și cere-i o rețetă cu cele necesare în caz că răcește, să fii pregătită.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Virusurile nu se transmit prin laptele matern, insa se transmit anticorpii, deci e chiar indicat sa il alaptezi in perioada asta tocmai ca sa fie puternic daca ia si el virusul.

Pe de alta parte daca era sa ii dai si lui ii dadeai dinainte sa apara simptomele la tine pentru ca erai deja purtatoare de virus.

Ce poti face acum e poate purtat masca, igiena mainilor samd.

| Madaxo97 a răspuns:

Pune-ți o mască pe față cât stai foarte aproape de el sau când alăptezi, spală-te bine pe mâini cu săpun, prin alăptat nu se ia răceala, poți sta liniștită din acest punct de vedere.

| Dragobeta a răspuns:

Poarta masca cand esti cu el. Si igiena mainilor cel putin.