| Lily23466 a întrebat:

Sunt răcită am şi febră mi-am pus şosete cu oţet am luat şi pastile paracetamol mi-am pus şi comprese cu apa rece pe frunte, am febra 38, 4 a facut sotul meu un ceai sa beau dar tot rau ma simt nici nu pot sa ma ridic din pat azi a gatit soţul meu.Cum pot scadea febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sosete cu otet, sosete cu spirt=frectie la picior de lemn.

Suna Salvarea!

| ioana748 a răspuns:

Incearca si sosete cu spirt, au efect mai rapid decât cele cu otet.
Panadol si multa vitamina c orodispersabila.
Sanatate,

| StudentLaMedicina a răspuns:

Normal că nu poți să te ridici din pat, eşti răcită. Ia paracetamol la fiecare 4h maxim 4g pe zi. Dacă iei mai puțin de două pastile odată le iei degeaba pentru că nu îşi fac efectul.
Stai în pat şi odihneşte-te, ai cel mai sigur o infecție virală.

| natur a răspuns:

Pentru insanatosire mai rapida mancati fructe bogate in vitamina C.
Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/gripa-poate-afecta-pe-oricine