| wolder a întrebat:

Sunt racita rau: am febra, im curge nasul, nu mai pot sa respir pe nas, am frisoare, ma doare capul si ma ustura in gat. Am o entorsa la un picior si nu ma pot duce la doctor. Ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Pe mine ma lasa aproape instant daca iau un nurofen raceala si gripa si un ceai fervex sau coldrex. (Amandoua odata, de preferinta inainte sa te culci, sau dupa ce le iei te bagi la caldura- o sa transpiri foarte mult)
Insanatosire grabnica!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Te străduieşti să mergi, eventual ajutată de cineva.
Sau, aşa cum spunea şi @Empathizer : "Suna-ti medicul de familie si solicita o consultatie la domiciliu sau suna la 112!"

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Azµre a răspuns:

Ibuprofen + Paracetamol + Frecție Carmol!
Pentru entorsă, lasonil de la farmacie, dai cu spirt apoi cu cremă de 2 ori pe zi!

| greyhound a răspuns:

Paracetamol, aspirina, vitamina C si ceaiuri
Fa-ti o baie fierbinte si culca-te

| AgathaRo a răspuns:

Cheama preotul laughing, lasand gluma la o parte baga niste paracetamol si hexoraletten un ceai fierbinte si la somn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta ce te invat:pentru a scapa de raceala, este necesar sa transpiri din abundenta.Aici nu ma intereseaza sfatul medicilor.Banuiesc ca esti fata, dar te rog sa ma asculti:1-2 cani de vin negru de tara fiert, care sa te friga pe gat cand il bei, urmat de o baie fierbinte si apoi in pat, invelita cu ceva cat mai gros.Vei transpira, te schimbi cu lenjerie uscata, dar nu te speli.Repeti ce am spus mai sus.Cu cat transpiratia este mai abundenta cu atat vei scapa mai repede.Mult noroc si daca este nevoie, scrie-mi in privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetita draga, eu nu sunt un copil.Te-am invatat ca pe copilul meu. poate sunt mai in varsta decat mama ta. Daca intelegi si vrei sa scapi, fa ce spun. Daca mama ta vrea sa ma contrazica, sa o faca.Eu nu am voie sa ma joc cu viata cuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf Doamneeee.Ce era asa de greu de inteles? Iti trimit un mesaj.Eu vreau doar binele tau.

| Dinamovistul101 a răspuns:

Sfatul este sa te duca cineva cu masina la doctor happy.

| Empathizer a răspuns (pentru Dinamovistul101):

Daca recomandarile (foarte bune) ale primilor 3 raspundaci nu dau rezultate sau daca starea ta se agraveaza, raspundacul din mine zice: "Suna-ti medicul de familie si solicita o consultatie la domiciliu sau suna la 112!"
Si atentie, ori ibuprofen (Nurofen, Brufen sau alt...fen), ori aspirina! Nu le lua pe amandoua!

| rld0 a răspuns:

Singura solutie pare exorcizarea

| wolder explică (pentru rld0):

Haha. Poza ta spune multe!