| daniela_7403 a întrebat:

Sunt racita! si maine trebuie sa fiu de la 5 in picioare am o zi grea si importanta! mi-i infundat nasul tare si capul ma doare, beau niste pastile dar nu prea imi trece, de vreo 3 zile asa-s! ce remedii naturale imi dati sa ma refac putin macar pana maine? normal ca nu minuni dar un pic asa, macar nasul ce sa-i fac ca mi s-au terminat si picaturile de nas! parca ma doare si in gat putin! daca imi spal capul acum seara si-l usuc repede nu fac mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| gyorgya a răspuns:

Buna.iti zic spun acum ce fac eu ca sa scap repede de raceala sau gripa.frectie cu otet sau siprt dupa care iti inmoi sosetele putin in otet si dormi cu ele.stiu ca suna cam nasol, caci otetul stim cu totii ce miros intepator are, insa la mine functioneaza f bine. ceaiuri caldutze cu multa lamaie.vin fiert cu scortisoare, sau tuica calda. sper ca ti-am fost oarecum de ajutor si insanatosire grabnica.cat despre spalatul parului nu ti-as recomanda doar daca este foarte necesar.

| sergiu a răspuns:

Poti sa te speli linistita pe cap, nu e problema. Ca sa te pui cat de cat pe picioare incearca sa bei un ceai fierbinte acum seara, ia si vreo 2 lingurite de miere daca ai. Vreo 2 paracetamoale, fervex-uri, nurofenuri sau alte pastile pentru raceala si gripa. Forteaza un pic nota big grin De la o pastila in plus nu ai cum sa mori, dar important e sa mananci bine ca sa nu iti roada stomacul. Bineinteles, incearca sa dormi acoperita cu o patura mai groasa ca sa iti fie cald. Eu cand fac lucrurile astea, imi revin in maxim 1-2 zile. Sper sa te faci bine happy

| VoiceWithin a răspuns:

Poti sa iei Sinupret este destul de scump si nu sunt sigura ca ai vrea la ora asta sa te duci sa cumperi este la pretul 40 de lui adica (400 de mii bani vechi happy )sau poti sa bei ceai de menta e bun, sa iei paracetamol happy alt ceva nu prea mai stiu eu asta iau si in putin timp sunt refacuta!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Evită baia și fă un ceai din lămâie îndulcit cu miere naturală, gargară cu apă și sare.
Pa, pa.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Sfatul meu nu bea ceai fierbinte daca te doare gitul poti intreba si un doctor si te vei convinge. ceaiul sa fie un pic caldut si cu lamaie. pentru desfundarea nasului eu iti recomand ceva care sigur nu iti va placea dar este foarte bun si eu cind nu prea am fost incintata dar a trebuit sa incerc si chiar am putut sa dorm linistita si nu am avut probleme cu nas infundat, ( gargara cu apa calda cu sare), aspirina si paracetamol daca ai si dureri de cap, uite iti las si link unde poti mai afla cite ceva care te vor ajuta. http://www.sfatulmedicului.ro/raceala http://www.eva.ro/......21905.html referitor la spalatul pe cap eu m-am spalat cind am fost racita dar nu am avut nimic, acum cred ca depinde si de organismul fiecaruia.