| CandyTetris a întrebat:

Sunt racita. Tot am baut ceaiuri calde dar cam degeaba, as vrea un remediu urgent. Fervex e bun de ceva? Mama tot imi spune sa iau paracetamol, dar cred ca e prea puternic. Ce imi recomandati?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

ColdrexMax Grip + Nurofen!
Paracetamolul nu e puternic deloc! Tu vorbe; ti acolo de Fervex! Fervex = Paracetamol Praf 650 Mg! Pe când pastila are 500 Mg!

12 răspunsuri:
| Wrufloukel a răspuns:

Frvex la pliculeț pentru adulți, îl amesteci cu apă calduță și-l amesteci bine de tot pana ce se dizolvă. Frevex este cel mai bun paravan de protective contra racelii. Dacă esti în zodia vărsător la fel ca mine, iti va trece cu siguranță răceala. O sa-ti dea o stare de somnolentă, te relaxează, mie imi place la nebunie să iau fervex, abia astept sa racesc să mai trag un pliculeț mai ales că are gust bun de lamiae, comparativ cu coldrexul care are un gust oribil de-ti trece raceala instantaneu de la gusutl oribil care-l are! laughing Și uite că atunci cand iti doresti ceva nu se mai intimpla, cum este in cazul meu ca-mi place sa beau fervex, si imi pun mereu un plic de rezerva pe birou, sau undeva sa-l vad tot timpul, si se formeaza un effect placebo, si nu mai racesc neam! Incearcă să eviti reclamele de la tv în care îți arată un om răcit cobză, aceste reclame îți sugestionează subtil lucruri negative pana te imbolnăvești fiindca dacă-ți repeat cineva mereu și mereu că ești bolnav și ai stări gripale și esti răcită, cu sigurantă că așa vei fii! Și un leac băbesc bun de tot este acela prin care-ti pui la gat o eșarfă imbibată în spirt, o stropești cu spirt eșarfa pur si simplu, apoi o pui la gat ca o compresa, te bagi in pat cu fervexul, si vaporii de la spirt iti vor intra in plamani si-ti vor distruge toti microbii.

| charleslouboutin a răspuns:

Paracetamolul puternic? Glumesti cred. Ia fervex si/sau coldrex.

| ClassyAndSassy a răspuns:

Eu iti recomand coldrex.Si eu am fost racita acum 2 saptamani si am luat coldrex de 3 ori pe zi, iar peste 2 zile eram foarte bine. Sper ca te-am ajutat.
Funda?

| kidograme a răspuns:

Pai...paracetamolu nu este tare stai linistita ca sa mai reduci din raceala poti face un dus fierbinte fa-ti un ceai de busuioc si poti lua coldrex, theraflu extra, nurofen, paracetamol ai din ce alege succes si insanatosire grabnica.

| Cosmyn96 a răspuns:

Ar trebui sa te faci bine in cateva zile, incearca si cu Coldrex, poti sa iei si paracetamol, nu este atat de puternic pe cat crezi.

| Botarel_Christian_1990 a răspuns:

Salut.Si eu am fost racit saptamana aceasta dar, mi-a facut tata o "bautura " : pune 2-3 lingurite de miere intr-o cana, o lamaie, si niste usturoi zdrobit si amesteca bine.E mai bun ca orice ceai.

| Biuta95 a răspuns:

Incearca baraka. Dar mai intai spune-i mamei tale sa se documenteze despre aceste pastile. Sunt la gramaj mic, adica...nushcate grame dar si mari, pentru noi :-* cauti si tu pe net, si ii dai sa citeasca prospectul.
Incearca sa nu umbli sau sa SA NU MAI umbli cu capul gol. De aici pornesc extrem de multe faze de raceala...sinuzita..etc. Lasa moda, ca chiar daca chipurile ceilalti orsa zica ca " ia uite-o si p'asta ". Nu conteaza parerea " lumii."
In alta ordine de idei, am citit pe net, ca este sanatos sa faci o baie fierbinte, dar iti mai vand eu un pont: adauga sare in apa, dar nu in cantati extreme. Cam 3 - 4 pumni de sare ajung...
http://www.mediafax.ro/......e-10393550
Sper sa te faci bine. :-*
SI AI GRIJA SA TE HIDRATEZI. ESTE FOARTE IMPORTANT: http://www.mediafax.ro/......e-10393550
Insanatosire grabnica, iti doresc :)

| RapidFC a răspuns:

Fervex e foarte bun.L-am si incercat iarna asta care, din pacate, se pare ca nu a trecut.

| nightrosesred a răspuns:

Pai montelucast si decasep,

| karsivan a răspuns:

1. CE ESTE Fervex "pentru adulţi" Şi PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ? Compoziţie
1 plic cu granule pentru soluţie orală conţine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg şi maleat de feniramină 25 mg şi excipienţi: zahăr, acid citric anhidru, gumă arabică, zaharină sodică, aromă Antilles 87, 5748 (ulei de lămâie, ulei de scorţişoară, extract de concentrat de rom, extract de vanilie, balsam de Peru, rezina benzoe. maltodextrina, guma arabică, glucoza, dioxid de siliciu (E551), butilhidroxianisol (E320), butilhidroxitoiuen (E321)).
deja ai luat paracetamol in fervex, mai poti lua oscilocciunm 3 in prima zi apoi cate una, o raceala trece in 7 zile dar depinde cum te simti, cu un fervex nu te faci bine, mai exista humex raceala si gripa si se ia timp de 4 zile, daca nu se amelioreaza mergi la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îţi recomand să mergi la medicul de familie pentru consult şi tratament corespunzător, nu te mai automedica!
Te pup!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai fierbinte, etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune.