| zuzuliana a întrebat:

Sunt ragasita...nu stiti cum sa scap de raguseala...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Taci! Vreo cateva zile! (Stii ca si interpretii muzicali isi pastreaza sau refac asa vocea! ) Iti spun si din proprie experienta! Poti sa bei si sa inghiti orice..., daca nu taci, corzile vocale o sa isi revina mai greu! Tine-ti gatul invelit si evita sa inspiri aer rece, evita sa bei acidulat!
In cel mult 3 zile, (daca nu fumezi, in caz ca esti fumatoare) o sa iti treaca!

10 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Uite un remediu care mamele noastre il foloseau dar inca mai functioneaza si acum:
Satou de ou(bati un ou foarte bine cu o lingurita de miere de albine si pui peste jumatate de cana de lapte caldut, apoi al poti bea; Mai trebuie sa eviti sa stai cu gatul dezvelit, evita de a inhala aer rece, incearca sa vb cit mai putin posibil, fortezi coardele vocale.Succes.

cristian
| cristian a răspuns:

Incearca sa bei multe ceaiuri calde(tei, patlagina) indulcite cu miere de albina si multa lamaie.
Consuma multa supa de legume.
Sarea face minuni. Pui in cuptor vreo jumatate de kilogram sare grunjoasa si o incalzasti cat suporti. Pui sarea intr-un saculet de panza si aplici pe piept si in zona gatului pana se raceaste si stai sub o plapuma.Cand se raceste reincalzesti si aplici din nou.
Deasemenea ia unul sau doua oua le bati spuma cu miere de albina si o cana cu lapte cat mai cald(poti pune si un praf de zahar vanilat) si bea continutul.Ai inteles?
Pa cuvant si este simplu.
Nu crezi?
Incearca!
Multa sanatate si sa ne auzim cu bine.

| rael a răspuns:

-suc de ridiche neagra : tai o ridiche neagra in doua, scobesti jumatatile pana la ~0.5 cm de coaja si umpli golul cu zahar sau si mai bine cu miere, lasi sa stea 12 ore si bei sucul rezultat dintr-o " cupa ", pe parcursul unei zile; poti folosi ridichile inca o data.
- daca bei ceaiuri, acestea sa fie doar caldute, NU fierbinti!
-neaparat repaus vocal!

| LittleZyzy a răspuns:

Cu sirop de patlagina sau de muguri de brad, preferabil din acelea facute in casa, daca nu...sunt bune si de la farmaciewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu tot sunt ragushita, am fost la medic si mai zis sa tac o luna si sa vorbesc rar incet si sa nu fortez vocea,, ce virsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ca si eu is ragusita dar si racita dar cauta pe netbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miere de albine.pastile:trachisept.daca te doare gatu.ACC200 pastile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cat mai putin, adica aproape deloc pentru. ca daca vorbesti fortezi corzile vocale si se pot irita mult mai usor...straduiestete sa nu ridici tonul ca si asa nu se aude...bea ceaiuri caldute de care iti plac tie(de preferat patlagina, tei)fa o mica sauna*(fierbe apa, o pui intr-un castron de plastic si stai acolo cu fata cam vreo 10 min.-infrumuseteaza si tenulbatting eyelashes )Hey.priveste partea buna a lucrurilor :te relaxezi si nimeni nu te sacaie. taci si asculti, daca vorbesti si nu respecti vei putea sa ai probleme maai tarziu-bafta si multa sanatate:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea lapte fiert, caldut si adauga miere de albine iti va trece 1000%

| Soniei_Din_Dulapiorul_1980 a răspuns:

Ce usor e sa spui "fa repaus la vorbit", dar daca ai un copil mic si esti singura cum sa faci repaus? Cum sa comunic cu el nu stie sa citeasca inca.
Si tratamentele nu prea ajuta daca nu faci repaus.
Dati-mi o idee mai buna...