| NoOne18 a întrebat:

Sunt sanatoase sau nu pastilele cu cafeina? pot afecta inima sau ficatul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sănătoase precum alte pastile. Adică, nu se recomandă, decât dacă prescrie medicul.
Dacă citești cu atenție prospectul, vei vedea că procentul de "cafeină" e infim. Plus, e posibil să fie un substitut. Grijă!

| Dana2103 a răspuns:

E la fel precum cafeaua

| Eireann a răspuns:

Nu au cum sa fie sanatoasa. Mai ok sa bei o cafea sau un ceai negru/verde.

| StefanFlorea a răspuns:

Ce cantitate de cofeina contine o pastila? sub 1gram de cofeina pura? Si depinde si de toleranta fiecaruia, o persoana de consuma zilnic chiar si 4 5 cafele pe zi chiar daca ar fi un copil sa zicem de 14 15 ani, rolereaza mai bine cofeina ca unul de 30 ani care bea 1 pe zi, dar doza letala la un adult obisnuit este de 8-10 grame de cofeina, iar de afectat inima e imposibil avand in vedere ca o pastila in general are 200-400mg cofeina pura, iar o cafea maxim 200 la filtru sau la ibric. Mai exista probleme la persoanele ce au intoleranta la cofeina, eu de exemplu ajung sa consum si 600mg de cofeina zilnica.