| sweetale12 a întrebat:

Sunt sanatoase tabletele efervescente? (ex. Calciu, Magneziu, Vitamina C etc.) Isi fac efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Nici o tableta/medicament nu inlocueieste fructele/legumele.
Tabletele alea se iau doar cand ai cu adevarat nevoie de ele(ti s-a facut rau, de exemplu) si e nevoie sa te pui pe picioare rapid.
Mai pe scurt: daca le iei, le iei degeaba.

| Mia999 a răspuns:

Depinde, unele da, unele nu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tabletele efervescente reprezinta cea mai proasta alegere. Corpul retine foarte putin calciu magneziu etc din ele.

| iKronstadt a răspuns:

Sunt doar un fel de "semi-placebo". O alimentatie sanatoasa (in Romania trebuie sa ai bani cu sacul sa poti face asta) se realizeaza doar cu produse naturale. Din pacate, suntem condamnati sa folosim produse farmaceutice pe care nu le putem controla. Eu unul, prefer sa mananc cartofi prajiti si salate sarace (n-am tot timpul bani pentru legume/fructe/carne), decat sa iau suplimente minerale/nutritive.

| ardelaxela a răspuns:

Da. Eu am facut o cadere de calciu si medicul chiar mi-a prescris saiau tablete efervescente cu calciu. Fata de pastile, fiind dizolvate deja, se absorb mai repede, deci as putea spune ca ar fi chiar mai bune. In privinta efectului normal ca si-l fac. Orice ai lua are efect asupra organismului tau, desi uneori nu il sesisezi. Dupa de am luat pastilele cu calciu chiar m-am simtit mai bine. Asa ca, ai incredere. Poti lua linistita ce fel de pastile ai nevoie.

| sweetale12 explică (pentru ardelaxela):

Multumesc mult de ajutor happy!

| LittleGirl12 a răspuns:

Unele da, iar unele nu, fundita puppy dog eyes