| AnneM123 a întrebat:

Sunt trista de mult timp..Nu mai am chef de viata deloc, nu traiesc cu adevarat. Am fost la psiholog si nu mi-a fost de ajutor. M-am gandit sa ma duc la biserica dar ce sa ii spun preotului, sa ma spovedesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-i spui orice preotului, normal. Poti si sa-i ceri sfatul, nu doar sa te spovedesti.
Daca ai fi din Cluj, ti-as putea recomanda eu unul care isi ia calitatea in serios.

| BuLaNNNeL a răspuns:

O vizită la psihiatrie; discuți cu specialistul, daca e nevoie primesti tratament, daca nu, primesti mici "trucuri" pentru o viata mai "vesela"
Te poti duce si la biserica, poti citi si un acatist, poti spune si o rugăciune, poti tine si post 2-3 zile pentru împărtășanie sau spovedanie, habar n-am care cum sunt, încă n.am ajuns pe acolo. Mult succes.

| motorsportskr a răspuns:

Asa mai sunt momente în viață, nu putem fi fericiți tot timpul. Dacă te simti de multe luni așa poti sa te duci la un psihiatru pentru că sunt medicamente anti depresive și s-ar putea sa-ti facă bine, poate ai un dezechilibru chimic, hormonal.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ar fi bine sa te spovedesti ...si dupa aceea iti va spune el ce sa faci.

| 196804201920161964 a răspuns:

Este un început de depresive scuze ca zis știu ce înseamnă nu e de joacă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista dumnezeu. pai esti trista ca nu faci nimic pozitiv, nu esti multumita de tine pentru ca nu ai de ce, probabil stai degeaba o buna parte din zi. fa ceva sa te simti mandra.

| CentyLox a răspuns:

Hmmm daca doresti putem discuta detaliat in privat pe mess sau insta si te pot ajuta? Maine de la 7
IG : i.raulandy_18

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Sa inteleg ca ti-ai motivatia de a continua? Stiu si eu cum e, am avut perioade de genul de o vreme incoace. Sfatul meu e sa incerci a-ti gasi scopul in viata, cauta ceva ce te va motiva din nou, ceva pentru care sa traiesti si sa-ti dedici viata( poate fi o persoana draga, un hobby, sau chiar si credinta in cele sfinte dupa cum spuneau ceilalti).

| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna... in primul rand trebuie sa aflii care e cauza acestei tristeti. Ai grija. Poate fi depresie si daca nu e tratata la timp de catre un medic psihiatru, va fi prea tarziu si prea greu sa o tratezi. Te poti duce la preot, dar cu ce te va ajuta? E ca si cum ai cancer si te duci la dentist pentru a scapa de cancer. Mergi la un psihiatru, nu e nicio rusine. Crede ma, la un moment dat tot vei merge, cand vei simtii ca nu mai poti, dar sa nu fie prea tarziu. Iti poate prescrie niste medicamente care te vor ajuta.