| barni a întrebat:

Sunteti pro sau contra operarii amigdalelor? Care sunt avantajele si dezavantajele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te operezi de amigdale doar daca altfel nu poti scapa de o amigdalita pultacee. Altfel le lasi in pace. Daca ai amigdalita cu streptoc recidivanta, daca nu te operezi poti sa faci leziuni cardiace foarte severe. Deci nu exista pro si contra. Indicatia de amigdalectomie este ferma si foarte limitata.

2 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Daca sunt sanatoase si nu-ti fac probleme de fiecare data, e OK, pastreaza-le, au rolul lor in organism, daca nu scoate-le. Eu le-am scos caci imi creau probleme mereu dar acum ragusesc de fiecare data de cite ori consum lichide foarte reci.

| tatian28a a răspuns:

Eu sunt pentru micsorarea lor cu laser. am inteles ca se faace in trei sedinte si ca nu este dureros. intreaba dr tau despre asta. sanatate