| lya18 a întrebat:

Tabletele efervescente de Calciu. se pot lua in combinatie cu tablete de magneziu, sau se iau separat? Am ceva tablete de la Pharmavit, iar calciul se asimileaza mai bine daca consum alimente bogate in vitamina D sau cum? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

Calciul se asimileaza cu vitamina D3, magneziul cu vitamina B6, iar vitamina C cu Zinc se iau impreuna pentru imunitate crescuta.Cromul si spirulina impreuna pentru o slabire usoara de 1-2 kg si "ajustare". Deficienta de Calciu o simti prin "noduri" in gat, lipsa de Magneziu prin carceii la picioare noaptea iar lipsa de vitamina A si E se prezinta sub forma de mici basicute tari pe maini care se sparg nedureroase si se exfoliaza pielea de pe degete, maini in general.Calciul lactic e mai usor de asimilat in organism dar nu "ramane" in corp ca cel combinat cu vitamina D3 dar te ajuta pe perioade scurte de tot

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista alimente bogate in vitamina D. Vitamina D se sintetizeaza in piele sub actiunea soarelui. Asa ca fie stai mult la soare, fie iei vitamina D sub forma de pastile.

| katala a răspuns:

Ai dreptate. Vitamina D fixeaza calciul. Daca ai carenta de calciu, in mod sigur trebuie sa iei si vit D, altfel nu se fixeaza (de asta s-a si "pierdut"). Dar vezi ca sunt si tablete de calciu cu vit D. Pa!

| face2face_5926 a răspuns:

Daca iei calcium si magnezium impreuna, doar una din ele se asimileaza. In lipsa vitaminei D3( avand in vedere ca e soare afara n-ar trebui sa lipseasca) se va asimila numai magnezium.Pe scurt, cele 2 sunt antagoniste, adica se anihileaza una pe cealalta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai trebuie niste diazepam, si vodca lemon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti tu in poza esti buna

| leeloo a răspuns:

Si eu iau acum Calciu si magneziu, nu efervescent ci comprimate normale. Nu interactioneaza in nici un fel. Calciul pe care il iau eu e cu vitamina D pentru o mai buna asimilare. Daca nu iei vitamina D separat o poti lua din alimente gen peste (in special somon), oua (galbenus), laptele de vaca si de soia (in general produse de origine animala). A.si conteaza sa te expui la soare macar 15 minute pe zi, asa organizmul tau isi produce vitamina D cu ajutorul pielii. Dar, fiind vara si frumos afara cred ca toti stam cel putin 15 minute in soare happy