| anonim_4396 a întrebat:

Tatal prietenului meu are Parkinson. Este Parkinsonul o boala ereditara? Este posibil ca si prietenul meu sa o aiba? Ar putea ca daca avem copii acestia sa aiba Parkinson?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Parkinsonul are o agregare familiala de tip poligenic. Adica s-a observat ca rudele celor cu Parkinson au risc crescut de a face boala. Practic exista familii in care sunt mai multe cazuri de Parkinson, ceea ce demonstreaza ca exista macar o predispozitie pentru aceasta boala care se transmite ereditar. Totusi nu e obligatoriu sa faci boala daca unul din parinti a facut-o. In concluzie, prietenul tau si copiii lui au risc mai mare decat restul populatiei de a face boala Parkinson.

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, draga mea parkinsonul este o boala neurologica cronica ce se caracterizeaza prin tremur si lentoarea miscarilor, aceasta boala afecteaza celulele nervoase ale unui nucleului cenusiu central(numit locus niger), acesta antrenand o insuficienta a secretiei de dopamina.Aceasta boala apare dupa varsta de 50 ani.Deci nu este o boala ereditara si nu trebuie sa-ti fie frica ca sotul sau viitorul vostru copil va avea aceasta boala.Sanatate.

Bula
| Bula a răspuns:

Boala Parkinson nu este ereditara.
Este o vatamare a unei zone din creier, din care cauza scade treptat controlul musculaturii membrelor.

eileen
| eileen a răspuns:

Tot ce este posibil. Daca DZeu vrea sa fiti afectati de boala asta, veti fi, daca nu ...cu atat mai bine. Nu este ereditara totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citi ani se poate trai cu boala parkinson

| Axinte_Emilia_1968 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tatal meu are 82 de ani si boala a inceput in jurul varstei de 65 de ani.Inca mai merge cu pasi mici, taraiti. Face numai pozne, cum ramane singur cum face cate o boacana. Noaptea circula si face cele mai multe pozne si nu ai ce sa i faci.Etc

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Parkinson.

http://www.topmedica.ro/blog/fata-nevazuta-a-bolii-parkinson/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)