| caryna a întrebat:

Tatal prietenului meu are Parkinson. Este Parkinsonul o boala ereditara? Este posibil ca si prietenul meu sa o aiba? Ar putea ca daca avem copii, acestia sa aiba Parkinson?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Psiholoaga are dreptate inca nu s-a demonstrat 100% ca e ereditar insa este posibil... de aceea acele persoane care au parkinson in familie trebuie monitorizate... cunosc cazuri in care boala s-a transmis mai departe la copii si cunosc familii unde nu s-a transmis... deci este posibil dar nu e sigur... poate are norocul sa nu mosteneasca asta nu se stie sigur

2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Originile acestei boli nu sunt clare. Unii specialisti considera ca este ereditara, altii cred ca mediul este responsabil, stilul de viata, alimentatia etc. Nu exista dovezi clare ca daca parintii sufera de aceasta boala si copiii o fac, asa ca ereditatea este pusa sub semn de intrebare. Acelasi lucru este valabil si la potentialii vostri copii.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Parkinson.

http://www.topmedica.ro/blog/fata-nevazuta-a-bolii-parkinson/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)