| anonim_4396 a întrebat:

Te poți vindeca dacă ai tuberculoză?
Nu mă interesează ce trebuie să urmezi. Vreau doar să știu dacă te vindeci complet, sau dacă e o boală pentru care urmezi tratament ca să-ți ameliorezi simptomele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,e boala vindecabila. 4 luni cel mult internare si 6 luni tratament acasa cu controale si analize repetate.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da,astazi tuberculoza este o boala vindecabila.

| Divy a răspuns:

Cine s-a îmbolnăvit?
Da se poate vindeca cu un tratament corespunzător, netratată poate fi fatală cauzând moartea.
Deși simptomele care le prezintă sunt:
• tuse persistentă ințial seacă, ulterior productivă
• oboseală acentuată
• scadere în greutate
• pierderea poftei de mâncare
• febră prelungită
• tuse cu sânge
• transpirații nocturne
Acestea nu sunt specifice bolii ele putând să apară și în alte afecțiuni.
Se transmite prin aer astfel încât există riscul infecției și a celor din jur, cutanată de exemplu mama când naște și digestiv prin consum de lapte de la animale bolnave.
Persoanele infectate cu tuberculoză pot să aibă tuberculoză latentă (nu transmite boala) sau tuberculoză activă. Se tratează prin chimioprofilaxie.
Se determină prin test de laborator
-test cunatat(pozitiv apariția unei umflături roșii >10 mm în locul injectării) și test de sânge pentru tuberculoza lantentă
-radiografia sau tomografia computerizată toracică sau examenul bacteriologic al sputei (secreție de mucus din bronhii eliminată prin tuse) sau bronoscopia.
Apoi despre diagnostic
> tuberculoza primară (test cutanat pozitiv)
- context clinic sugestiv: tuse persistentă peste 3 saptămâni, febră mică, scădere ponderală
Aspect radiologic: adenopatii hilare, condensări, reacții pleurale, miliara tuberculoasa
- examen bronhoscopic: infamația bronhiilor, secreții, ulcerații, stenoze și compresiuni bronșice
-examen bacteriologic pozitiv: din aspirat bronșic sau aspirat gastric matinal
> tuberculoză secundară
- diagnostic clinic: tusea persistentă de cel puțin 3 săptămâni este simptomul dominant, alte simptome: tuse cu sânge, lipsă de aer, scadere în greutate, febră
- diagnostic radiologic: leziuni infiltrative, cavitare etc
- diagnostic bacteriologic: din sputa sau alte produse (aspirat bronșic) confirmă diagnosticul
Diagnosticul în cazul tuberculozei extrapulmonare (în afara plămânilor) poate fi dificil de determinat și se face prin examen histopatologic organului afectat ( pleură, ganglioni, oase, meninge, aparat uro-genital, etc)
Tratament
Acesta poate dura de la 6 luni pentru tuberculoza chimiosensibilă și 12-18 luni sau chiar mai mult pentru cea chimiorezistentă.
Așadar, tratamentul se face sub supraveghere medicală și prevede una din următoarele:
- regimul 1 de tratament 2 luni 4 medicamente zilnic și 4 luni 2 medicamente 3 zile pe săptămână
- regimul 2 de tratament durează 8 luni
și se face în caz de recidivă tuberculoasă, eșec sau abandon terapeutic
- tratament individualizat
Ar fi multe de spus despre asta dar concluzia este că te poți vindeca de tuberculoză, mai grav este dacă nu se tratează.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Te poti vindeca daca faci tratament si tii un regim sever, fara abateri.