| Ada477 a întrebat:

Te poți intoxica de la spirt daca inhalezi mirosul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Trixt3r a răspuns:

Sper ca asta sa-ti raspunda la intrebare :

Informatii privind efectele toxicologice
Amestec
Toxicitate acuta orala: Produsul poate fi nociv prin inghitire
Simptome: ameteala, varsaturi
Toxicitate acuta prin inhalare
Simptome absorbtie: usoare iritatii ale mucoasei
Toxicitate acuta dermica
Simptome: dermatita, efect de uscare puternica ce conduce la o piele aspra si crapata.
Iritatia pielii: aceste informatii nu sunt disponibile
Iritatia ochilor: aceste informatii nu sunt disponibile
Sensibilizare: aceste informatii nu sunt disponibile
Mutagenitatea celulelor germinative: aceste informatii nu sunt disponibile
Cancerogenitatea: aceste informatii nu sunt disponibile
Toxicitatea pentru reproducere: aceste informatii nu sunt disponibile
Toxicitatea teratogena: aceste informatii nu sunt disponibile
Toxicitatea asupra unui organ tinta specific – expunere repetata: poate provoca afectiuni
hepatice
Pericol prin aspirare: inhalarea indelungata a vaporilor provoaca simptome similare consumului
de alcool etilic.