| NARAVASU a întrebat:

Tensiunea a crescut la 22 am luat medicamente si nu scade. Ce sa fac sa scada

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Dureaza aproximativ 20-30 minute pana la instalarea efectului unui medicament. Daca sub tratament antihipertensiv luat corect ajungeti la astfel de valori ale tensiunii, atunci ar fi bine sa va consulte un medic cardiolog in viitorul apropiat.
http://www.i-medic.ro/articole/tratament-hipertensiune-arteriala

| cristi202 a răspuns:

La 22 e ca la priza la 220 V, te poate termina...
In primul rind, stai linistit. Nu te agita, nici emotional, nici fizic. Apoi asteapta ca medicamentele sa isi faca efectul. Dureaza ceva timp (10-15 min). Daca poti iesi undeva la aer curat, ar fi indicat. Ceaiurile, in special cele calmante, sunt bune si ele. Iar daca chia rnu vrea sa scada, exista 112. Din nefericire.

| Felix65 a răspuns:

Fii atent la tensiometru! Aceste aparate pe care le folosim acasa au de multe ori deficiente si nu masoara perfect. Putem avea incredere doar in masuratorile mai complexe facute in clinica sau la cabinetul medical. Sper ca luati hipotensoare indicate de medic si nu dupa ureche! Daca totusi aveti siguranta valorii si medicatia corecta, atunci e cazul sa sunati la 112! Daca scade, mergeti maine chiar la medic, poate este cazul sa va schimbe tratamentul!

| ItachiUchiha a răspuns:

Sa nu te enervezi daca te enervezi tensiunea va creste relaxeazate stai intins in pat bea un ceai uitate la televizor culcate putin incearca sa fii relaxat daca esti relaxat tensiunea o sa scada. Funda.