| questsoul a întrebat:

Știe cineva cum se numește hormonul responsabil de paralizia mușchilor în timpul somnului ¿
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Sunt mai multe teorii, probabil paralizia se produce din cauza supresiei anumitor neurotransmitatori monoaminici (noradrenalina, serotonina, histamina). Sistemul e extrem de complicat. Trebuie sa faci cativa ani de medicina ca sa intelegi ce se petrece acolo.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Eu de la 10 ani aveam starile acestea fara ca nimeni sa stie sa-mi explice de ce.
Cu timpul am inteles singur.Este poarta catre OBD si vise lucide.Doar ca ramai agatat la intrare din cauza fricii.
Nu toate personele reusesc, de aceea multi nu pot sa inteleaga despre ce este vorba si te trimit la psiholog sau la popa, unul mai prost decat altul.
Asa ca fa-ti curaj si exploreaza dincolo de poarta ce se intampla.
Forteaza-te sa te dai jos din pat cu un efort supraomenesc si te vei trezi intr-o alta lume unde totul este de experimentat.

| questsoul explică:

Vorbeam strict dpdv biologic, cum se numește hormonul respectiv. Ms oricum