| razvanggboss3 a întrebat:

Tin un regim de slabit si vreau sa stiu daca am voie sa mananc : iraurt cu fructe, crenvusti, seminte(seminte cu coaja care le spargi in disti)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Iaurtul cu fructe nu prea e sanatos, mai bine ar fi unu simplul.
Crenvustii nu neaparat ca-s calorici dar din nou, nesanatosi, dar asa din cand in cand e ok daca chiar iti plac
Semintele ar fi bine daca n-ar fi prajite sau macar sa n-aiba sare.

2 răspunsuri:
| AlexandruSimionescu a răspuns:

Cati ani ai si cate kg? detaliile astea erau importante. daca esti copil, in crestere nu trebuie sa tii regim de slabit. gandeste-te simplu asa: orice regim de slabit te slabeste atat de tesut adipos cat si de tesut muscular. Muschii sunt consumatori de calorii. Daca tii regim de slabire de fapt pui bazele ingrasarii prin scaderea masei musculare prin asa zisul regim. Scade masa musculara scade si metabolismul bazal (cate calorii consumi in repaos adica cand stai pe canapea si te uiti la televizor fara sa misti)
Solutia ar fi sa tii un regim moderat dar in timp ce faci miscare ca sa obligi organismul sa consume doar tesut adipos. Adica apuca-te de sport... e mai sanatos. putina cunoastere nu strica: https://reikido.ro/

| Bookaholic.ro a răspuns:

Poti sa mananci ce vrei atat timp cat esti in deficit caloric. In functie de activitatea ta fizica zilnica ar trebui sa consumi un anumit numar de calorii. Cauta pe internet astfel de calculatoare si taie portia normala cu vreo 500 calorii. Ulterior, iti calculezi zilnic produsele astfel incat sa ai acel numar de calorii consumat la final de zi.