| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am facut analiza pentru Glicemie si a iesit 134. Mentionez ca am 22 de ani. Inaltime 1, 75 si 87 de kg. Constitutia atletica nu divulga greutatea, precum si "oase grele". De vreo 3-4 luni nu am depus efort fizic, pana atunci sporturi de vara si antrenament in sala de forta. Este un motiv de ingrijorare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Alistair a răspuns:

Analiza ai facut-o dupa mancare sau pe stomacul gol?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca mancasesi in ultimele 4 ore (chiar si o cafea cu putin zahar), e o valoare normala. Daca nu, atunci trebuie sa repeti analiza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am mancat pe la 1 dimineata si la 8 dimineata mi-a luat sange
nu am antecedente in familie. pana la gradul 4-5 sau cat ar fi maximum de rudenie.

| Mihaela987 a răspuns:

Trebuie repetate analizele. doar dupa vreo 3 glicemii pe stomacul gol peste 120 e motiv de ingrijorare. eu am diabet...si asa au zis doctorii la care am ajuns.

:*