| SchiZz20CMrecords a întrebat:

TPU am nevoie de ajutor urgent va rog!
De vreo o saptamana jumate i-au anticonceptionalele Larissa ( le i-au pentru ca pierd foarte mult sange in timpul menstruatiei si sa-mi reduca putin din dureri ) iar ieri am uitat sa-mi i-au pila si azi am sangerat si inca imi curge sange.Mentionez ca ciclu mi-a trecut pe 1 noiembrie si trebuia sa-mi mai vina doar pe 27-28 luna asta iar mie mi-a venit acum.
Ce sa ma fac? sunt foarte speriata,!
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ia in continuare pastilele si du-te inapoi la ginecologul tau. Contraceptivele sunt un tratament pentru femei responsabile, care le pot lua la ora fixa mereu si nu le uita niciodata. Iti trebuie minim doua sisteme de alarmare (telefonul pus la ora fixa si inca ceva, un ceas desteptator, o ruda, un reminder pe telefonul fix) si foarte foarte multa responsabilitate. Accidentele de tip uitat pastila sunt foarte grave si dau dereglari hormonale severe. Se accepta ca s-ar putea intampla o data in 2 ani de administrare, dar chiar si asa femeia repectiva trebuie sa reevalueze alegerea de a lua contraceptive. Tu in mod cert nu esti deloc pregatita sa iei un tratament atat de dificil, daca ai reusit sa ai din prima luna incidente atat de serioase. Ginecologul tau trebuie sa te supravegheze atent pana termini folia si apoi sa gaseasca o alternativa de tratament mai simplu, de care sa te poti tine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că iei AC "Larissa" laughing
Poate vrei să spui "Karissa"!

Sângerarea de acum NU este menstruaţie, ci o DEREGLARE din cauză că NU ai luat tableta la timp!

Iei în continuare tabletele și mergi la control la ginecologul care ți le-a prescris!

AC trebuie luate EXACT la aceeași oră, altfel apar astfel de dereglări hormonale/menstruale.

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa mergi la doctorul care ti-a recomandat pastilele. Spune-i problema pe care o ai si el va sti ce sa iti prescrie in functie de acest lucru.
Anticonceptionalele nu este bine sa le iei dupa ureche si este foarte important sa le iei la timp. Pune-ti o alarma la telefon ca sa stii cand sa le iei.